نواصولگرایی، جریان سوم نیست

سید جوادحسینی در مصاحبه با رسالت:

عضو حزب پیشرفت و عدالت تاکید کرد: نواصولگرایی جریان سوم محسوب نمی شود. جریان سوم هیچ‌گاه در فضای جامعه ایران شکل نگرفته و نخواهد گرفت و بحث علمی کاملا مجزایی دارد.
سید جواد حسینی در تعریف نواصولگرایی به «رسالت » گفت: «نواصولگرایی یک زایش جدید بر اساس آرمان ها و ارزش های تفکر اصولگرایی است. اگر تفکر اصولگرایی را همان تعریف آرمان ها و اهداف اولیه انقلاب اعم از استقلال، آزادی و مفاهیم بزرگی مثل این ها بدانیم نواصولگرایی یک زایش جدید در فضای فعلی جامعه است.»
عضو حزب پیشرفت و عدالت تاکید کرد: «نواصولگرایی جریان سوم محسوب نمی شود. جریان سوم هیچ‌گاه در فضای جامعه ایران شکل نگرفته و نخواهد گرفت و بحث علمی کاملا مجزایی دارد. در واقع به وجود امدن یک جریان جدید متشکل از
ساختار های شکلی سیاسی و اقتصادی است و زمانی می تواند ادعا کند جدید است که یک نظام فکری جدیدی را روی کار بیاورد و مبتنی بر آن حوزه هایی مثل سیاست، اقتصاد، اجتماع و فرهنگ را بسازد.»
وی با بیان اینکه ادعای نواصولگراها این است که می‌خواهند همان آرمان های اصولگرایی را در فضا و اقتضای فعلی جامعه دوباره باز تعریف، بازیابی و متناسب با نیاز های جامعه آن را متعادل کنند، اذعان کرد: «هر جریان فکری و اندیشه ای بعد از مدتی نیازمند اصلاحات است حتی اگر به رفتار پیامبران بنگریم بعد از حرکت اسلامی که انجام دادند ائمه نیز برای اصلاحات تلاش کردند لذا نواصولگرایی همان بازبینی اصولگرایی محسوب می شود.»
عضو حزب پیشرفت و عدالت با بیان اینکه باید نبض جامعه در دست نواصولگرایی قرار گیرد عنوان کرد: «این آسیب در جریان اصولگرایی وجود دارد که از فهم جامعه دور شده بنابراین ما برای جبران این آسیب نیازمند آن هستیم که زبان نخبگان سیاسی را در بدنه نواصولگرایی به نیاز ها، احتیاجات و زبان جامعه نزدیک کنیم. لذا پیشنهاد من این است که ما ذهن، فکر، دغدغه و پیگیری هایمان را به بدنه جامعه نزدیک کنیم و این نیازمند این است که مردم گرایی و مردم باوری سرلوحه نواصولگراها قرار گیرد.»
وی به اهداف نواصولگرایی اشاره کرد و گفت: «عدالت جزء مفاهیم محوریِ اندیشه سیاسیِ انقلاب و اندیشمندان انقلابی است که خود یکی از آرمان های انقلاب نیز محسوب می شود. اما توجه تک بعدی به این مسئله و عدم توجه به حوزه های دیگر مانند معنویت و عقلانیت، موجب می شود که آن مفهوم تبدیل به «ضد خود» شود، در حال حاضر جریان ها فکری و سیاسی وجود دارند که به خاطر تمرکز زیاد بر مفهوم عدالت، از عقلانیت دور شدند و در حال ضربه به نظام هستند؛ نواصولگرایی می‌خواهد وضعیتی ایجاد کند که در آن عدالت به عنوان مفهوم محوری پیگیری شود و در کنار آن عقلانیت به خرج داده شود. آن طور نباشد که برای پیگیری امر عدالت؛ اصل نظام آسیب ببیند این سه شاخصه باید در کنار هم و برابر با هم قرار بگیرند و تک بعدی رفتار کردن پیشرفتی را حاصل نمی کند.»
حسینی افزود: « آزادی از جمله مفاهیمی است که فضای فکری جامعه انقلاب اسلامی آن را یکی از آرمان های اساسی خود قرار داده است که در دهه۵۰، آزادی جزو مفاهیم زیر ساختی جمهوری اسلامی بوده اما رفته رفته به نظر می رسد که جریان اصولگرایی به این نکته توجه نداشته و از آن غافل شده اند. هدف جریان نواصولگرایی قرار دادن یک حوزه به معنای بازبینی آزادی و همچنین تامین آزادی های اجتماعی است البته در چارچوب مکتب اسلام، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و منویات مقام معظم رهبری؛ نه آزادی بی حد و حصر و بدون ساختار. در واقع هدف توجه به آزادی مشروط برای تقویت رابطه بین نظام و ملت است.»
عضو حزب پیشرفت و عدالت به مطالبات جریان نواصولگرایان اشاره کرد و گفت: «مطالبه ما در حوزه های حاکمیتی، فرهنگی، سیاسی، رسانه ها و ارتباطات سیاسی است. بخشی از این مطالبه را نظام سیاسی باید مدنظر قرار دهد. این دولت یکی از کهنسال ترین
دولت های تاریخ معاصر است که با آن روبه رو هستیم و آن تحرک لازم برای نجات و اداره کشور را ندارند. بخشی از این تصمیمات را باید نخبگان سیاسی که در نظام هستند، دست بگیرند و در واقع یک جراحی یا حجامت اتفاق بیفتد.» وی در پایان خاطر نشان کرد: «برخی از نخبگان سیاسی بازنشسته شده و تغییر کارایی و تغییر مسئولیت داده اند، اینک بخشی از مسئولیت آن ها بر عهده ماست؛ به عنوان جریان های سیاسی و بخشی دیگر نیز بر عهده رسانه هاست که بتوانیم این اهداف را تبدیل به مطالبه عمومی کنیم. در ایام انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس، این جوانان بودند که بار انقلاب را به دوش کشیدند و آن زمان برای این مسئولیت ها قابل اعتماد بودند قطعا می‌توانیم این امر را در دوره های دیگر و محیط های دیگر هم مطالبه کنیم و کار را به جوانان بسپاریم.»

چاپ مطلب
۱۱۵۴
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *