جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی – میثاق نامه

آخر الأخبار

مرامنامه

میثاق نامه اعضای جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی

۱- ما نگاه دینی و اعتقادی به ولایت فقیه داریم و به این اصل قانونی در پرتو عقلانیت – فراتر از تعبد و تقلید صرف –اعتقاد و التزام عملی داریم.

۲- بالاترین حق در جامعه حق الناس است و پاسداری از این حق را برای خود فرض می دانیم بر همین مبنا معتقدیم مردم سالاری دینی فراتر از شعارهای پوسته ای دمکراتیک غربی است و پایه و اساس جمهوری اسلامی بر ظهور و بروز مردم شکل گرفته است لذا معتقدیم نقش و جایگاه مردم در حکومت فراتر از رای و انتخابات است و اقبال مردمی نه تنها قدرت ساز بلکه شرط تحقق حکومت الهی است.

۳- حفظ حریم قانون اساسی و رعایت قانون گرایی دغدغه جریانی ماست و از همین منظر نیز افراد و گروه ها را مورد ارزیابی قرار می دهیم. ملاک و میزان ما در حمایت و یا نقد نهادهای وابسته به قدرت و دولت ها در میزان تعلق خاطر و اهتمام آنها به اجرای قانون است.

۴- در مبارزه با ظلم و تبعیض و پیگیری مطالبات مردمی برای ما کرامت انسانی اهمیت ویژه دارد و به همین دلیل معیار ما برای تحقق این مطالبات قومیت، مذهب، نژاد و … نخواهد بود.

۵- تحقق آزادی و رفاه همراه با عزت و استکبار ستیزی را در گرو پیشرفت توام با عدالت می دانیم.

۶- معتقدیم برای فهم رهنمود های امام و رهبری و تشخیص اولویت ها باید منظومه فکری ایشان را ملاک قرار دهیم؛ نه برداشت های گزینشی و شخصی.

۷- ما توجه به مصلحت را جزیی از عقلانیت می دانیم که این نیز متفاوت از عافیت طلبی و عدول از ارزشهای انقلابی است.

۸- ما مهمترین چالش پیش روی کشور را بی توجهی به قانون، ناکارآمدی و سوء مدیریت می دانیم.

۹- عزت و استقلال سیاسی در گرو استقلال اقتصادی است. از این جهت توجه به ظرفیت های داخلی در اقتصاد با هدف خودکفایی و خود اتکایی اقتصادی را مورد توجه قرار می دهیم. به باور ما اقتصاد مقاومتی تنها اقتصاد دوران تحریم نیست و انقلاب اسلامی نمی تواند بدون اقتصاد مقاومتی به سمت عزت سیاسی حرکت کند.

۱۰- معتقدیم تحقق ارزشهای انقلاب اسلامی و رسیدن به پیشرفت توام با عدالت از طریق فرهنگ و مدیریت جهادی میسر است نه شعار زدگی و یا وادادگی مقابل غرب.

۱۱- معتقدیم مجاهدت فقط در مواجهه نظامی خلاصه نمی شود و اشکال مختلفی می تواند داشته باشد؛ از جهاد دیپلماتیک تا جهاد اقتصادی و جهاد در عرصه فرهنگ.

۱۲- حرکت در جهت پیشرفت همراه با عدالت نیازمند خردگرایی و دانش محوری و باور عمیق به پژوهش و فعالیت های علمی است. از این جهت جمعیت ما یکی از حوزه های فعالیت خود را جهاد علمی و برپایی کرسی های آزاد اندیشی می داند.

۱۳- خود را منتسب به گفتمان انقلاب اسلامی می دانیم و بر اصول و ارزش های پایه ای انقلاب تاکید داریم اما اصولگرایی را متفاوت از تبارگرایی و قبیله گرایی می دانیم.

۱۴- ما قائل به انحصار ارزشهای انقلاب اسلامی در یک جریان خاص نیستیم و معتقدیم اصولگرایی و انقلابی بودن منحصر به هیچ فرد و گروه خاصی نیست.

۱۵- ما به تولید قدرت برای ایجاد فضایی برای خدمت بیشتر به مردم می اندیشیم و برای تحقق آن تلاش می کنیم.

۱۶- ما اعتقاد داریم آرمان گرایی بدون واقع بینی یا از روی جهل است و یا کاسبی. از سوی دیگر واقع بینی بدون آرمان گرایی هم نتیجه اش دنیاپرستی و عافیت طلبی خواهد بود.

۱۷- نقد یک ابزار اساسی برای رشد و تعالی کشور است. از این جهت استمرار در نقد منصفانه با دقت های کارشناسی را یک اصل خدشه ناپذیر می دانیم. نقد دلسوزانه، اعتلای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است بنابراین با هدف ترویج این مهم و جلوگیری از فراموش شدن این اصل مهم دینی نقد قدرت و جامعه را در تمامی عرصه ها و در تمام سطوح و شخصیت ها یک وظیفه می دانیم.

۱۸- مبارزه با فساد اداری و مالی و تاکید بر شفافیت اقتصادی برای مقابله با فساد سازمان یافته از اولویت های فعالیت حزبی و جریانی ماست. همچنین نسبت به ساده زیستی مسؤولان و ریخت و پاش، اسراف و اتراف و مانور تجمل نیز حساسیت داریم.

۱۹- رویکرد ما در فعالیت های سیاسی و حزبی پیگیری مطالبات اجتماعی اقتصادی و فرهنگی مردم به ویژه مستضعفین است. لذا خدمت رسانی به محرومین جز اولویت های ماست و این مهم را از طریق کار جمعی و فردی دنبال می کنیم.

۲۰- رویکرد اجرایی ما در فعالیت حزبی تعامل با مردم، گروه های اجتماعی و سمن ها و تقویت پایگاه اجتماعی جمعیت است نه لابی گری با نهادهای رسمی و غیر رسمی در قدرت

۲۱- ما مخالف ایجاد قطب بندی های کاذب و تحلیل های تک بعدی به پدیده های سیاسی بین المللی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی هستیم و نگاه همه جانبه به موضوعات را در شکل گیری تحلیل های طیفی و واقع بینانه کلیدی می دانیم.

۲۲- اعتقاد راسخ داریم که جوانگرایی و اعتماد و تکیه به نیروهای جوان فعال خوش فکر و با انگیزه و مومن در مسیر کارآمد ساختن نظام نقش کلیدی دارد به همین دلیل جمعیت پیشرفت و عدالت یکی از نقش های اصلی خود را کادر سازی، تربیت نیروهای جوان و متدین برای اداره کشور قرار می دهد، همچنانکه در دوران دفاع مقدس نیز این الگو موفقیت های بی شماری را ایجاد کرد.

۲۳- حفظ و حراست از آزادی های مشروع و قانونی بویژه آزادی بیان را تکلیف خود می دانیم و به همین دلیل سعی می کنیم در رفتار و گفتار سعه صدر داشته باشیم و صدای مخالف را بشنویم و اعتقاد داریم هیچ گروه سیاسی که در چارچوب قوانین موضوعه کشور فعالیت می کند نباید از صحنه سیاسی کشور حذف شود

۲۴- مهمترین نگرانی ما در حوزه فرهنگ تغییر سبک زندگی مردم است و برای اصلاح این سبک زندگی و رسیدن به آرمان زیست مومنانه تلاش می کنیم.

۲۵- استکبار ستیزی برای ما یک ارزش ایدئولوژیک است و دشمن شناسی را برای فعالیت در حوزه های سیاسی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی ضروری می دانیم. باید در هر دوره نسبت به نقشه ها و زمین بازی دشمن با بصیرت لازم شناسایی دقیق و برنامه اقدام و مواجهه داشته باشیم.

۲۶- خود سازی را مقدمه جامعه سازی می دانیم و از این جهت بر تزکیه نفس و رشد و تعالی روحی و اخلاقی خود اهتمام ویژه داریم. بر همین مبنا معتقدیم بخشی از فعالیت های جمعیت ماننده برپایی اردوهای جهادی و … در راستای خودسازی فردی اعضا باید باشد. بر همین مبنا توجه به محرومین و نیازمندان را با دو هدف خودسازی و فعالیت های اصیل اجتماعی در دستور کار قرار می دهیم.

۲۷- ما معتقد به اخلاق سیاسی هستیم. لذا ملاک ما برای تحلیل افراد و جریانات شنیده ها و شایعات و اخبار غیر مستند نیست.

۲۸- ما مخالف وحدت های صوری و غیرواقعی و منفعت طلبانه بین جریانات سیاسی هستیم. وحدت هایی که ضمن دوقطبی کردن کشور، اجازه نمی دهد امتیازات و اختلافات بین گروه ها و جریانات شفاف شود و مردم عالمانه انتخاب کنند.

۲۹- معتقدیم برای رسیدن به اهداف مدنظر جمعیت، به یک فعالیت مستمر و پویا نیاز است نه فعالیت های پروژه ای، موسمی و انتخاباتی

۳۰- ما ملتزم به استقلال جریانی و اخلاق کار جمعی هستیم و لذا عدم عضویت در دیگر جریانات حزبی را ضروری می دانیم.

رهبر انقلاب اسلامی
بنیان گذار انقلاب اسلامی
Print Friendly, PDF & Email