مشکلات اقتصادی راه‌حل سیاسی ندارد

محمدباقر قالیباف پنجشنبه‌ شب در یادواره شهدای صدرا اظهار داشت: تا قبل از برجام عده‌ای براین باور بودند که مذاکره حلال مشکلات است ولی نتیجه‌اش را بعد از برجام دیدیم که هرگز آمریکا قابل‌اعتماد نبوده است.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها را قبول داریم اما کاغذ پاره بودن آن را باور نداریم، افزود: بد‌تر از تحریم‌ها ناکارآمدی و ضعف مدیریتی است که کشور را با چالش بزرگ اقتصادی روبه‌‌رو کرده که نشان از بی‌تدبیری و رانت‌خواری است.

قالیباف در یادواره شهدای صدرا اظهار داشت:

🔷 صلح و امنیت و کمک و توجه به جامعه بشری ندای همیشه اسلام وانقلاب اسلامی بوده و هست، اما وقتی می خواهیم عزت مان و دین مان  را حفظ کنیم  و زیر بار زور نرویم، طبیعی است باید هزینه بدهیم.

🔶 باور نداشتن به سنت های الهی و عدم تکیه بر مردم و جوانان به عنوان موضوع اول، ضعف مدیریت و ناکارامدی به عنوان موضوع دوم ما  را به این شرایط رسانده و دو عامل چالش و مشکلات اقتصادی امروز است نه صرفا تحریم ها و فشارهای دشمن.

🔷 در تاریخ هر موقع اتفاقی افتاده بخشی از کشور ما را جدا کردند اما پرچم اسلام و مکتب اهل بیت و روحیه و غیرت و شجاعت و جوانمردی این ملت بود که توانستند با همه فشارهایی که شرق و غرب بر ملت ما در دوران دفاع مقدس اوردند، همچنان پایدار بایستند. به طوری که امروز هم با وجود همه ناامنی هایی که امریکا توسط گروه هایی مانند داعش و امثالهم ایجاد کرد که حتی دامنه ناامنی اش تا اروپا و غرب هم رفت اما کشور ما در کانون این حوادث همچنان جزیره امنی نه تنها در خاورمیانه که در تمام دنیاست.

🔶 اگر می توانیم در عرصه صنایع نظامی موفق بوده و جزء ده کشور برتر دنیا  و در بعضی زمینه ها جزء ۵ کشور اول باشیم، دلیلش این است که در این زمینه ها به مردم‌مان اعتماد کرده ایم. به پابرهنگان و مستضعفان و به یاران واقعی انقلاب اعتماد کرده در کنارشان بوده و هیچ وقت از آنان غفلت نکرده ایم.

🔷 ما در حوزه اقتصاد کارنامه قابل قبول نداریم. در این کشور از جهت منطق اقتصادی و علمی همه اتفاق نظر دارند که امکانات مادی و منابع انسانی ما چند برابر نیاز ماست. ما هفت درصد ظرفیت اقتصادی دنیا را در کشور داریم در حالی که یک درصد جمعیت دنیا را داریم. چرا باید امروز در یک چالش اقتصادی باشیم و دشمنی که همیشه در حوزه نظامی دشمنانش را از صحنه برداشته امروز در حوزه نظامی در مقابل قدرت و عظمت این ملت زانو بزند- دیدید که زانو زد- اما در عرصه اقتصادی هرروز بر ما فشار بیاورد؟ چون نقطه ضعف ما را در حوزه اقتصادی یافته است.

🔶 نقطه ضعف ما آنجاست که در حوزه اقتصادی، به مردم و جوانان خودمان تکیه نکرده‌ایم؛ آنجاست که در حوزه اقتصادی ایمان و باور به سنت های الهی بنا بر هر دلیلی نداشته‌ایم . باید بدانیم اگر در مسیر حق حرکت بکنیم  خداوند وعده داده است که در همین دنیا ثمر و عزتش را می‌بینیم. در عرصه مدیریتی فرصت را در اختیار مردم نگذاشته ایم بلکه در اختیار عده ای خاص قرار داده ایم و این باعث شده تا در حوزه اقتصاد این چنین نابسامانی هایی را شاهد باشیم.

🔷 عده‌ای بهانه تراشی می کنند و می گویند تحریم باعث این وضعیت شده است. البته من این را قبول دارم که حتما تحریم خصوصا تحریم‌هایی که در سال های اخیر بر ما به ناحق دشمن وارد کرده سخت و اثرگذار است. یک زمانی تعبیر می شد که تحریم یک کاغذ پاره بیشتر نیست. من این حرف را قبول ندارم به هرحال تحریم است و اثر خودش را دارد. اما ما می گوییم بعد از باور نداشتن به سنت های الهی و عدم تکیه بر مردم و جوانان به عنوان دلیل اول، آن چیزی که بر ما اثر گذاشته ضعف مدیریت و ناکارآمدی اشباع شده و این دو، عامل اصلی مشکلات اقتصادی امروز است.

🔶 ما روزهایی را در کشور گذرانده ایم که درآمدمان در سال بیش از ۱۰۰میلیارد دلار بوده اما شرایط اقتصادی مان بدتر از زمانی بوده که درآمد ۲۵ میلیارد دلاری داشته‌ایم، یعنی ۴ برابر افزایش درآمد در بهبود وضعیت اقتصادی مان تاثیری نداشته، این حاکی از بی تدبیری و رانت است. این مشکلات در حوزه اجراست. در حوزه باورها هم فکر می‌کنند حل مشکلات اقتصادی راه حل سیاسی دارد. دائم می‌گویند باید برویم مذاکره کنیم. خب نتیجه مذاکره را هم دیدیم. دشمن اهل گفت و گو مذاکره نیست. شاید تا قبل برجام خیلی ها می گفتند اگر گفت و گو کنیم مشکلات حل می شود خب دیدید گفت و گو کردیم و نتیجه چه شد.

🔷 آیا زمانی که آن پول را داشتیم توانستیم مشکل بازنشستگان را رفع کنیم؟ نه. مشکل معلمان را توانستیم حل کنیم؟ نه. توانستیم برای افراد تحت پوشش  که با سیاست های جبرانی باید به آنان کمک می شد ، کاری کنیم؟ نه. خب پس اگر باز هم پولی بیاید همین موارد پیش می آید. بنابراین لازم است باور کنیم مسائل اقتصادی راه حل سیاسی ندارد. راهکار اقتصادی دارد آن هم در درون کشور نه در بیرون کشور.

🔶 وقتی این بحث چهاردرصدی‌ها را مطرح کردم بعضی جاها دیدم تعبیر غلطی از آن شده است. برخی گمان کرده بودند من با تولید ثروت و با کارآفرینان هستند و کسانی که در کشور تلاش می کنند تا با سرمایه گذاری کار ایجاد کنند ، مخالفم. در حالی که معتقدم اقتصاد تولید ثروت و امنیت سرمایه می‌خواهد.  اقتصاد توسعه پیشرفت و کارخانه و پول و ارز می‌خواهد. اقتصاد در عرصه خودش مردانِ مردی میخواهد که در آن عرصه مجاهدت کرده و کار را پیش ببرند. حتما ثروتمند می‌خواهد. من با ثروتمندی و تولید ثروت مخالف نیستم. منظور من از چهاردرصدی‌ها کسانی هستند که دلالی و قاچاق و رانت‌خواری می‌کنند.

🔷 اگر ما با همان باورهایی که در فرهنگ جهاد و شهادت داریم همان باورهایی که بر اساس آن انقلاب کردیم به عرصه اقتصادی بیاییم، در حالی که همین تحریم ها و سختگیری هایی که نظام سلطه دارد انجام می دهد، باشد؛ بر مشکلات فائق می آییم. اگر فقط یک برنامه ۵ساله را با همین فرهنگی که عرض کردم یعنی مردم مان و جوانان مان و امکانات مان را ببینیم و قدر بدانیم و یک مدیریت درست و کارآمد داشته باشیم و در کنار باور سنت های الهی به آنانی که خلاقیت دارند فرصت دهیم با همه این سختی ها، اقتصاد در کشور ما در یک دوره ۵ ساله به آرامش و پایداری‌ای خواهد رسید که هرگز هیچ تحریمی چنین اثری بر ما نداشته باشد.

🔶 از مردم می خواهم خدایی ناکرده با فشارهایی که دشمن می آورد و یا نفوذی هایی که در داخل کشور اقداماتی انجام می دهند ناامید نشوند. می دانم این سختی ها وجود دارد. ما مردانِ مردی را دیدیم که پشت خاکریزها و زیر آتش خمپاره دشمن کمرشان خم نشد اما امروز زیر بار مشکلات اقتصاد کمرشان خم شده و شرمنده زن و بچه شان شده اند. بدانید اینها قابل حل و فصل است.

🔷 همه مسولان باید بدانند موضوع اقتصاد موضوعی است که همه باید دست به دست هم بدهند تا بر مشکلات آن فائق بیاییم. اینجا جایی نیست که ما با هم اختلاف سیاسی داشته باشیم. البته به طور روشن مسوولیت مستقیم این کار بر دوش دولت محترم است. دولت محترم باید راه حل را بجای اینکه در خارج کشور جست وجو کند در داخل کشور جست وجو کند و بجای اینکه روش های سیاسی را دنبال کند روش های اقتصادی را دنبال کند. این مشکل، مشکل مردم است. مشکل فلان گروه و فلان جریان نیست که با آن بخواهیم خدایی ناکرده رفتار سیاسی کنیم.

🔶 اگر با تلاش، مجاهدت و باورهای مبتنی بر فرهنگ اهل بیت در همان مسیری که امام راحل و رهبری معظم برای ما مشخص کردند حرکت کنیم بر مشکلات فائق می‌آییم اما لازم است همه تلاش کنیم و نایستیم. خداوند هم وعده داده اگر در این مسیر مجاهدت کنیم پیروزی از آن ماست. به امید آن روزی که در کنار هم مجاهدانه خالصانه مدبرانه توأم با عقلانیت و معنویت تلاش کنیم.

چاپ مطلب
۱۴۷۴
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *