قرار نیست در شورای ائتلاف چیزی از تهران به شهرستان‌ها تحمیل شود

محسن پیرهادی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت‌وگویی به بیان آخرین مواضع و تصمیمات این شورا برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پرداخت.

متن این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

نحوه تعامل شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با محمود احمدی‌نژاد، علی لاریجانی و گروه‌های عدالتخواه در رابطه با بستن لیست‌های انتخاباتی در تهران و شهرستان ها چگونه است؟

تصور می‌کنم نوع کاراکتر شخصیتی آقای احمدی نژاد به گونه ای است که معمولا بر روی مقوله ریاست جمهوری متمرکز هستند و کمتر کار تشکیلاتی یا فعالیت چندانی برای مجلس داشته اند. ایشان حتی در دوره های پیشین انتخابات مجلس و زمانی که خودشان در مسند قدرت بودند هم کنش چندانی در رابطه با مجلس نشان نمی‌دادند. این دوره هم ندیده‌ام که فعالیت روشنی داشته باشند، ضمن این که نه خودشان نامزد شده اند و نه از حلقه اول ایشان کسی ثبت نام کرده است. البته برخی وزرای کابینه آقای احمدی نژاد ثبت نام کرده اند که گویا ایشان جایی گفته است که ثبت نام آن ها شخصی است و قرار نیست از کسی حمایت کند.

آقای لاریجانی هم این دوره گویا تمایل ندارند در حوزه انتخابات مجلس فعال باشند. این نه تنها از عدم ثبت نام خودشان، بلکه از تعاملاتشان و نحوه عمل تیم اطراف ایشان از جمله کاظم جلالی که سفیر ایران در مسکو شد، مشخص است. ضمن این که باید گفت روند ریاست ایشان در مجلس و به ویژه مجلس دهم، مورد قبول مردم نیست و این روند، نمی شد ادامه هم پیدا کند و اتفاقا، آقای لاریجانی را سیاستمدار زیرکی می دانم که خودش این فضا را دید و نیامد.

اما در ارتباط با گروه های عدالتخواه، ابتدا باید مشخص شود که گروه های عدالتخواه چه کسانی هستند، ضمن این که عدالتخواهی به اسم و عنوان نیست و در حرف، همه حامی عدالتند. گروه های عدالتخواه باید تشکلی پیدا کنند، منظورم این نیست که لزوما یک حزب باشند، بلکه باید بگویند چه کسانی هستند، چه کارنامه ای دارند و باید بالاخره تابلویی بلند کنند که شناخته شوند. اما اگر بخواهم کمی اجرایی تر و صریح تر بگویم، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، خود را ملتزم به رعایت عدالت در تمام مراحل می داند و این تنها معطوف به دوره نمایندگی نیست، بلکه در روند خود لیست بستن هم کاملا عادلانه عمل کرده ایم، در واقع تصمیم گرفته ایم تصمیم نهایی را خودمان نگیریم و نظرسنجی مردمی، ملاک نهایی باشد.

به نظر می رسد دستگاه های ما و به ویژه مجلس شورای اسلامی، بیش از آن که نیازمند شیخوخیت باشد، محتاج تحرک و فعالیت بیشتر است. شورای ائتلاف، تا چه میزان با این هدف هماهنگ شده است؟

کاملا درست است. دقیقا به همین دلیل است که می گویم مجلس، به شدن نیازمند تغییر است. تجربه ادوار گذشته نشان داده که معمولا دو سوم از نمایندگان هر دوره برای دوره بعد رای نمی آورند، اما با توجه به فضای مجلس فعلی و نارضایتی مردم، این عدد احتمالا این دوره رکورد بزند و بیش از هشتاد یا نود درصد نمایندگان فعلی از راه یابی به دور بعد باز مانند. مجلس شورای اسلامی، از آن جا که محل تقنین است، اصولا باید علمی ترین و دانش پایه‌ترین نهاد کشور باشد، از طریق ساز و کارهای مشخص، با محافل دانشگاهی و نخبگی متصل بوده و روش های حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور را استخراج کرده و در قالب قانون تدوین کند.

نمایندگان باید دائما در حال مطالعه طرح ها و لوایح و در حال تشکیل جلسات کارشناسی با نخبگان حوزه های مختلف باشند و چنین فضایی، در کنار تجربه، مسلما روحیه جوانی و نشاط کاری و انگیزه می خواهد.

از سوی دیگر، نقش نظارتی مجلس ایجاب می کند که هر نماینده، حتی نمایندگان تهران و کلانشهرها، بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف تعامل ساختارمند با مردم و ملاقات های مردمی، سرکشی ها و رسیدگی به مسائل مردم کنند که این حوزه هم بیش از مورد قبل، نیازمند روحیه و ابتکار جوانی و انگیزه فعالیت است.

اگرچه به تجربه بزرگان باید احترام گذاشت و از آن استفاده کرد، اما تجربه ۴۰ ساله انقلاب اسلامی هم نشان داده که هر جا به جوانان اعتماد شده موفق بوده ایم و هر جا عکس آن اتفاق افتاده، یا نتیجه ای حاصل نشده و یا حتی پسرفت هم داشته ایم.

نمونه بارزش هم دولت فعلی است که بنا به آمار، پیرترین دولت ۴۰ سال اخیر است که رکورد کم تحرک‌ترین و ناکارآمدترین دولت را هم به نام خود ثبت کرده است.

نحوه تعامل شورای ائتلاف مرکز که در تهران تشکیل شده با استان ها و شهرستان ها چیست؟

شورای ائتلاف، در بیش از ۳۰۰ شهر کشور، ساز و کارهای خود را تشکیل داده و فعالیت در جریان است. ما به هیچ وجه بنا نداریم در شورا، فعالیتی مرکز گرا، دستوری و بالا به پایین داشته باشیم، این یعنی، شهرستان ها خودشان همه امور را به عهده دارند و دقیقا مشابه همان تشکیلات و کاری که در تهران می شود، در هر حوزه انتخابیه وجود خواهد داشت. شاخص ها در کل کشور مشترک است و حتی نظرسنجی ها هم در همان حوزه و با نظارت خود اعضای شورای ائتلاف حوزه انتخابیه صورت خواهد پذیرفت. وظیفه مرکز صرفا ریل گذاری، حمایت، هماهنگی و رسیدگی به اختلافات است.

شنیده شده است که در حوزه های انتخابیه مشهد، اصفهان و قم، ساز و کار شورای ائتلاف با سایر حوزه ها متفاوت است. آیا این درست است؟

 بله. در سه حوزه انتخابیه مشهد، اصفهان و قم، ساز و کار متفاوت است. البته هر یک از این سه شهر نیز متناسب با اقتضائات خود، فضا متفاوت است. در این سه شهر، از ادوار گذشته، ساز و کاری تحت عنوان مجمع اصولگرایان فعال بود که خروجی قابل قبولی هم داشت و در مجموع، مردم و نخبگان سیاسی از آن رضایت داشتند.

در این دوره هم بنا به درخواست مجمع اصولگرایان این شهرها و با توجه به سوال قبل که عرض کردم شورای ائتلاف قصد دیکته کردن چیزی به شهرستان ها را ندارد و امور به خود شهرستان ها واگذار شده، قرار شد در این سه شهر، ساز و کار پیشین با رعایت نکات و تغییراتی که پیشنهاد شورای ائتلاف بود، ادامه پیدا کند و شورای ائتلاف هم با احترام به نظر آن‌ها، خروجی این ساز و کار را، خروجی خود بداند.

 

 

منبع: خبرگزاری فارس

چاپ مطلب
۱۶۲۰
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *