آخر الأخبار

عضو جمعیت پیشرفت و عدالت اسلامی:
شایسته سالاری، مدیریت جهادی و کارآمدی ذبح شده است

دکتر محمدرضا برزویی، عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در رابطه با مشکلات اقتصادی- سیاسی و برخی از مسائل مربوط درحوزه معیشتی که باعث ایجاد نارضایتی در کشور شده است، در گفتگو افکار نیوز با گفت: مباحث و مسائل اقتصادی امروز موضوع اصلی جامعه ما شده است. مسئله اقتصاد بسیاری از مسائل دیگر جامعه را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. با اینکه در جامعه ما که کشور جمهوری اسلامی است، مسائل مهم‌تری از اقتصاد هم وجود دارد. اما الان به نوعی این تلاطم اقتصادی پاشنه آشیل مشکلات و معضلات اجتماعی ما شده است. در مسائل دینی هم به مسئه اقتصاد تاکید و توجه شده است و در تعالیم دینی اسلام داریم که از هر دری که فقر وارد شود دین خارج می‌گردد. امروز جامعه ما هم مسئله اقتصاد همه مسائل را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. حال که ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد کشور ما در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی به بلوغ رسیده است و مردم ایران هم درک و تحلیل خوبی از وقایع دارند. در حوزه اقتصاد نیز سال‌هاست که بزرگان ما درباره آن تذکر و راه‌کار می‌دهند. طی ده ساله اخیر مقام معظم رهبری بار‌ها شعار سال و نام سال‌ها را برمبنای اقتصاد قرار دادند. از اسامی اقتصادی برای نامگذاری این ده سال استفاده کردند. این مسئله خود نشان می‌دهد که نخ تسبیح و کلید واژه مرکزی شعار‌های ده ساله رهبری همان مسئله اقتصاد بوده است. به این معنا‌که در این ۱۰ سال نتوانستیم الگویی خوب و بومی برای اقتصاد خود داشته باشیم.
مشکلات اقتصادی، پاشنه آشیل کشور
برزویی گفت: سال گذشته رهبر معظم انقلاب بار‌ها در دیدار با فرماندهان سپاه فرمودند که ما باید این آقایی دلار را از اقتصاد ایران خارج کنیم. سال‌های قبل از آن هم شعار‌ها و نکاتی را به‌صورت جزئی و کلی مطرح کردند. اما ما در این حوزه احساس اهمیتی که رهبری داشتند را درک نکردیم و این مسئله همان پاشنه آشیل ما شده است و این آقایی دلار باعث شده است که در جنگ دلار که غرب و به‌ویژه امریکا برای ما ایجاد نمودند ما را ضربه‌پذیر کند و ما از آن آسیب ببینیم. الان هم جنگ اقتصادی که به تعبیری ۱۸۰ و در جایی ۳۸۰ نفر بیان شده است، در اتاق فکری در امریکا برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی از طریق اقتصاد و سایر مسائل تفکر و برنامه‌ریزی و کار کنند. پس در مجموع می‌توان گفت که طی این ده سال اقتصاد ما بومی نشده است و قوت لازم را پیدا نکرده است و این پاشنه آشیل آسیب دبدن ما شده است.
قربانی شدن کارآمدی و مدیریت جهادی در دولت
برزویی پیرامون حامی‌پروری دولت در اقتصاد با پول بیت‌المال نیز گفت: دولت فعلی هم که ما انتقادی جدی به نوع عملکرد آن داریم، بیش از آنکه نگاهش به درون کشور و توانمندی داخل باشد، در حوزه‌های مختلف نگاه به بیرون دارد. در بحث اقتصاد نیز ما با همین مشکل روبرو هستیم که به‌جای اینکه از پتانسیل داخلی شامل نیرو‌های کارآمد و جوانان استفاده کنند، آن‌ها را بایکوت کرده و به‌نوعی بلااستفاده گذاشتند. در قبال آن افراد ذی‌نفعی را در صدر قرار دادند که متصل به برخی از مسئولین دولتی هستند و تلاطم اقتصادی نیز برای این گروه افراد جایگاه مناسبی را ایجاد نموده است. البته که دنبال این تلاطم‌های اقتصادی هستند و، چون سرمایه‌دار هستند از این شرایط منتفع می‌شوند. نکته اصلی که در حامی‌پروری این دولت دیده می‌شود این است‌که در این دولت کارآمدی ذبح شده است و در دولت اخیر می‌بینیم که شایسته سالاری، مدیریت جهادی و کارآمدی ذبح شده است و همه به دنبال منافع حزبی و گروهی، قومی و شخصی خودشان هستند. این مسئله باعث می‌شود که جمعیت زیادی از افراد کارآمد و دلسوز انقلابی از قطار خودشان خارج شوند و دلسرد شوند. زیرا با نگاه قومی و حزبی دولت هماهنگی ندارد. نتیجه آن هم فساد و رانتی است که اطرافیان حزبی نزدیک می‌توانند از آن بهره ببرند و اقداماتی که می‌خواهند انجام دهند و در مقابل کسانی‌که شایستگی و کارآمدی دارند در حاشیه قرار گیرند و نمی‌توانند کاری انجام دهند. درمقابل آن کسانی‌که فساد ایجاد می‌کنند در حاشیه امن هستند. دراین صورت می‌بینیم که هرجا می‌رویم مافیا‌های مختلفی از مافیای دارو و مسکن، ارز و سکه و … شکل گرفته است که خود فسادخیز خواهد شد.
در دوران قالیباف نگاه حزبی و سیاسی وجود نداشت
در ادامه از دکتر برزویی سؤال شد که آیا دکتر قالیباف خود از تمام افراد با سلیقه‌های مختلف سیاسی و جناحی در دوران مدیریتش بر شهرداری استفاده نمود یا نه که پاسخ داد: دوران آقای دکتر قالیباف را می‌توان به‌حق دوره شکوفایی دستاورد‌های شهرداری تهران بدانیم. زیرا در آن زمان کارآمدی و کاردانی و تلاش ملاک کار قرار می‌گرفت و نگاه حزبی و گروهی وجود نداشت. کارمندان و کارکنان شهرداری تهران نیز در آن‌زمان از احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی بودند و باآنکه اختلاف سلایق وجود داشتف، اما همه این افراد درکنار هم کار می‌کردند. حتی عده‌ای از این افراد هم در انتخابات به اقای دکتر قالیباف رای نمی‌دادندف، اما در شهرداری کار می‌کردند و از آغاز صبح تا پاسی از شب مشغول فعالیت و تلاش بودند و در شهرداری کار می‌کردند. اما به‌حق می‌توان گفت‌که بسیاری از گرایشات مختلف در کنارهم کار می‌کردند. گاهی مدیری اصلاح‌طلب بوده و در کنار سایر افراد اصول‌گرا کار می‌کرد و یا بالعکس این هم مصداق داشت. زیرا اصل، تلاش و کار و همت و مدیریت جهادی بود.
برزویی افزود:، اما الان متاسفانه مدیریت شهری با یک کج‌سلیقگی در عملکرد مواجه است و به‌جای اینکه کارو تلاش کندف شروع به یقه‌گیری و اتهام‌زنی کردند و به‌دنبال این هستنتد که چه کسانی با آنان و چه کسانی مخالف آنان هستند. ولو اینکه مدیری توانمند باشد، ولی از آنان نباشد که دراین صورت حذف می‌شوند. شهرداری در دوران کنونی با مازاد نیرو‌های توانمند که به‌نوعی بایکوت و کنار گذاشته شدند، مواجه شده است و افرادی که با رابطه و نه ضابطه و با نگاه قومیتی و حزبی روی کار آمند، استفاده می‌شود که البته در کار توانی ندارند و ضربه به شهرداری و نظام جمهوری اسلامی می‌زنند.
عضو جمعیت پیشرفت و عدالت در ادامه گفت: درهر قسمتی که می‌بینیم و نه لزوماً همه جا می‌بینیم که با نگاه خطکشی حزبی کارمندان را جدا می‌کنند و افراد توانمندی که شاید بهتر می‌توانستند کار کنند، حذف می‌شوند. این مسائل کاملا نشان از فساد دارد و شهرداری با این نوع از فساد‌ها هم زمین خواهد خورد. اما متاسفانه در این قصورات خود به دنبال متهم می‌گردند و عمدتاً هم افراد قبلی را متهم می‌کنند و به‌جای اینکه حرکت و کار کنند و در حین حرکت اصلاح کنند، قطار حرکت را متوقف کردند و افراد دیگر را متهم می‌کنند. مسلما این کار راه به جایی نمی‌برد و سرمنزلی نخواهد داشت.
قطاری که حرکت می‌کند سنگ می‌خورد
برزویی در ادامه به دستاورد‌های دوران آقای قالیباف پرداخت و از تخریب چهره ایشان توسط تیم کنونی انتقاد نمود و گفت: مسئله دیگر این است‌که سیاه نمایی و انتقاد دو چیز کاملاً متضاد و جدا از هم هستند. عملکرد اقای دکتر قالیباف طی دوره فعالیت ایشان مسلماً عملکری پربار بوده است. قطاری که حرکت می‌کند سنگ می‌خورد و قطار اقای قالیباف نیز آنقدر در دوران خودش حرکت خوب و منظمی داشته که همیشه افراد که به این حرکت حسادت داشتند و یا اختلاف سلیقه با ایشان داشتند و یا در این قطار راه داده نشده بودند، حال به آن سنگ می‌زدند. الان هم انتقاد از اقای قالیباف و عملکرد ایشان نشان می‌دهد که تیم فعلی درهر زمینه‌ای نسبت‌به ایشان عقب است و نمی‌تواند توقع مردم را برآورده کند و به‌جای انتقاد سازنده، به تخریب و سیاه‌نمایی از عملکرد اقای قالیباف می‌کنند. زیرا می‌خواهند ناکارامدی و نداشتن عملکرد مناسب ازسوی خودشان را توجیه کنند و این نیز خارج از اخلاق اسلامی است که نشان می‌دهد کسی که نمی‌تواند و توان انجام کاری را ندارد، به‌جای پذیرش ضعف و اشتباهات خود و انجام عملکرد درست و بهتر، هوچی‌گری می‌کند و البته با شلوغ‌کاری هم راه به‌جایی نمی‌برد.
برزویی گفت: درمورد اقای قالیباف نیز این نوع از تخریب و سیاه نمایی از قبل بوده است. زیرا ایشان فردی توانمند در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی است که حضور فعال داشته و چندین دوره هم کاندید بوده و درهرجا و منصبی که بودندف ثمرات مثبتی هم به‌همرا داشته است. از این جهت تاحدودی این تخریب‌ها طبیعی می‌نماید، اما بیش از آن دلیل و نشان از ترس از ایشان را دارد که می‌ترسند عملکرد ایشان درنظر مردم بزرگ شود و باعث تضعیف تیم فعلی باشد. به‌همین جهت طبیعی است که تیم فعلی جریان فعلی پول و امکانات و روزنامه ورسانه و جریان دراختیار دارد و حاشیه‌سازی کند تا اصل قضیه یعنی بی‌کفایتی و بی‌برنامگی این مدیریت ضعیف در عرصه کنونی دیده نشود، زیرا هیچ حرفی برای گفتن ندارند.
قالیباف، فرزند عصر و زمانه خود
برزویی در ادامه به برخی از ابعاد انحصاری و خاص شخصیت دکتر قالیباف پرداخت و گفت: حضرت علی علیه‌السلام کلام گهرباری دارند که می‌فرمایند سعی کنید بنده عصرو زمانه خودتان باشید. طبیعتاً هر انسان توانمندی سعی می‌کند که اقتضائات زمانه خودش را بشناسد و طبق آن برنامه‌ریزی و عمل کند. شاید کسی اگر ده سال قبل مدیریتی متفاوت از مدیریت می‌داشت که الان نیاز به آن است. درحال‌حاضر هرکسی که مدیر شود باتوجه به شرایط زمانی و انقلابی متفاوت امروز، طبیعتاً باید اولویت و نوع سبک مدیریتی متفاوتی هم داشته باشد. اقای دکتر قالیباف شخصیتی حقیق هستند که از خانواده شده و فرمانده دفاع مقدس بودند و سال‌ها نیز در سطح کلان مدیریت کلان برعهده داشتند. هرجایی هم که حضور داشتند، کاملاً سلامت اقتصادی و اداری ایشان روشن و زبانزد است و ازاین جهت تغییری طی اسن سال‌ها نداشتند. اما مدیر در سطح کلان درهر جایی باتوجه به اقتضائات آنجا مدیریت می‌کند و کاش نگاه مدیریت جهادی ایشان برجسته شود که ایشان مورد تاکید بسیاری از مسئولین نظان بودند که فردی توانمدن و جهادی هستند. جامعه امروز ما قحط الرجال ندارد و افراد توانمند زیادی دارید. اما متاسفانه این افراد توانمند درعرصه نیستند، زیرا نگاه دولت به درون نیست بلکه به بیرون نظر دارند.
قالیباف، مدیریت در صحنه داشت
عضو جمعیت پیشرفت و عدالت در پایان به ویژگی دیگر مدیریت دکتر قالیباف پرداخت و گفت: سبک مدیریت آقای قالیباف سبک مدیریت جهادی است که از اذان صبح تا دیروقت مشغول به‌کار بودند و اگر این سبک از مدیریت ادامه داشته باشد، مسلما ما در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت خواهیم داشت. کار‌هایی که در دوره ایشان انجام شده است، بسیار زیاد هستند و به‌جرات می‌توان گفت که مدیریت فعلی شهر تهران طی این یکسال به اندازه یک هفته کاری آقای قالیباف کارو فعالیت نداشته است. آیا موضوع نداشتن بودجه است؟ مسلما چنین چیزی نیست. بلکه بخش اعظم این مسدله به مدیریت جهادی شهرداری اسبق اقای دکتر قالیباف بازمی‌گردد که خودش سرکار حضور می‌یافت و از اذان صبح درتونل صدر با نیرو‌ها همراه بودند و نه اینکه پشت میز بنشید و مدیریت کند. بلکه مدیریت در صحنه داشتند و کاری که ایشان طی یکسال انجام دادند شاید مدیریت فعلی طی ۲۰ سال هم نتواند انجام دهد و البته شاید که ۱۰ تا ۲۰ برابر هم هزینه کند که بخش زیادی از آن هرینه هم مربوط به فساد مدیران خواهد بود. درکل باید گفت‌که نوع نگاه مدیریتی اقای قالیباف نوع نگاه مدیریت جهادی و دفاع مقدسی بود که الان ما در این زمینه ضعف جدی داریم.
چاپ مطلب
Print Friendly, PDF & Email
۳۶۵
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *