در ارتباط تصویری با مردم قم؛ رهبر انقلاب: محاسبات آمریکایی‌ها همیشه غلط بوده است/ زنده ماندن یاد شهید سلیمانی از دیگر مصادیق اشتباه‌های محاسباتی دشمن است/در مقابل حساسیت‌زدایی از اصول انقلاب باید ایستاد

دیدار رهبر انقلاب با مردم قم در سالروز قیام ۱۹ دی، هر سال با حضور هزاران نفر از مردم این شهر در حسینیه امام خمینی برگزار می‌شد که امسال به علت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، از طریق ارتباط تصویری با جمعیت حاضر در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

برخی از حوادث تاریخی که دارای مضامین عمیق هستند و پیام های بلندی را به مردم نسل های بعد می رسانند. باید این ها زنده بمانند و درباره این ها باید حرف زده شود و صحبت شود و نباید بگذاریم غبار فرموشی روی این حوادث بزرگ بنشیند و حادثه ۱۹ دی از همین قبیل است.

– این حادثه و دنباله های آن نشانه عمیق اعتقاد دینی است و جزو واضحات و بیّنات انقلاب است منتها برای برخی که کینه انقلاب در دل آن ها است موجب می شود بینات انقلاب هم برای آن ها مورد تردید قرار گیرد

– حادثه ۱۹ دی و دنباله های آن نشان دهنده عمق اعتقاد دینی مردم است و ربط یک حادثه به یک مرجع تقلید این حادثه را به وجود آورد. اگر محور این حادثه امام نبود از قبال این حادثه اتفاقی رخ نمی داد. هیچ شخص یا جریان دیگری نمی توانست چنین وضعی را در یک شهر ایجاد کند.

– اغلب قضایای مهمی که در۱۵۰ سال اخیر واقع شده است از این دست است و حوادث تاریخی و اجتماعی و انقلابی که مردم وارد شدند و کاری را انجام دادند تا جایی که من در ذه نم هست پای یک مرجع دینی ، مبارز، عالم و سیاست شناس در میان است.

– در قضیه تنباکو میرزای شیرازی، در مشروطه مراجع نجف و علمای تهران و تبریز و اصفهان، در حادثه مهم مسئله گوهرشاد حاج آقا محسن قمی و علمای مشهد، در ۳۰ تیز آیت الله کاشانی، ۱۵ خرداد امام بزرگوار و علمای دیگر و یک روحانی شجاع و مبارز در همه این حوادث حضور دارد و این حضور اوست که سرمنشاء تحرک مردمی است.

– از اینجا می شود راز دشمنی قدرت های مستکبر عالم را با علمای دین و سیاسی و دین سیاسی و فقه سیاسی و عالم سیاسی می توان فهمید که چرا دشمن هستند چون حضور این ها ضد استعماری و استکباری است و به این دلیل باعالم و مرجع سیاسی و فقه سیاسی و اسلام سیاسی صریحا می گویند مخالفند و این حقیقتی است که باید توجه داشت.

– نقش غیرت دینی مردم را در این قضیه نباید نادیده گرفت. دلیل تکیه ام بر این موضوع این است که تبلیغ می شود و تلاش فرهنگی وسیعی انجام می گیرد برای اینکه چیزهایی که ناشی از غیرت دینی است را متهم به خشونت های بی منطق کنند. نهان قضیه اینطور نیست و هر جا غیرت دینی هست همراه با عقلانیت است. غیرت دینی ناشی از بصیرت است و بصیرت شعبه ای از عقلانیت و نشان دهنده عمق دینداری است.

– بسیاری از کسانی که غیرت دینی دارند از عقلانیت بالایی برخوردارند و نمونه آن امام راحل بود و ندیدیم کسی مانند ایشان باشد اما در اوج عقلانیت بود، خردمند، عاقل و دانشمند بود. آیت الله مصباح یزدی هم که شاگرد امام بودند چنین بودند.

– قیام ۱۹ دی ترکیب درخشانی از غیرت و عقلانیت است. طاغوت هدفش این بود و مسئله نوشتن آن مقاله در روزنامه اطلاعات یک موضوع دفعی و آنی نبود و هدف بزرگی را تعقیب می کرد. هدف این بود که قدسیّت امام را بشکنند و آن عظمتی که امام در چشم مردم داشت و مردم بر اساس آن حرکت می کردند را بشکنند. آنها می خواستند جایگاه امام را بین مردم تنزل دهند. اگر در روز ۱۹دی آن مشت محکم به دهان طاغوت زده نمی شد این روند ادامه پیدا می‌کرد تا اینکه جایگاه امام را در چشم مردم تنزل دهند و مرکزیت نهضت را از بین ببرند.

– کارتر در همان ایام نطقی کرد که ایران دوره پهلوی جزیره ثبات است و اشتباه محاسباتی اشتباهی کرد و یکی از این اشتباهات محاسباتی همین حرف بود. طاغوت احساس می کرد موقعیت مناسب است و می تواند نهضت را با کوبیدن امام که در نجف بودند می توانند ذکر و یاد و نام امام را مورد خدشه قرار دهند. پس کار بر اساس یک محاسبه و نقشه از قبل طراحی شده بود. مردم قم با حرکتشان این محاسبه را به هم زدند. آن ها توطئه کردنداما این توطئه به ضرر آن ها شد و ارتباط مردم با امام مستحکم تر شد و نهضت را قوی تر کردند. حرکت مردم متضمن چنین محاسبه ای بود و نقشه دشمن را نابود کرد.

– این محاسبات غلط آمریکا هنوز ادامه دارد و نمونه اش موضوع شهادت شهید سلیمانی است و فکر می کردند با از بین بردن این شهید این حرکت عظیم خاموش می شود و دیدیم که امسال در دوین سالگرد شهادت ایشان این حرکت عظیم اتفاق افتاد و اینکار چه کسی بود؟ جز کار و دست قدرت الهی بود که این حرکت عظیم و ابراز ارادت ایجاد شد. دستگاه محاسباتی دشمن الحق غافل و خراب است و نمی توانند ارزیابی درستی از جمهوری اسلامی داشته باشند و تصمیم های غلط می گیرند و ناکام می مانند و بعداز این هم ناکام می مانند.

– ۱۹ دی فراموش نمی شود و زنده است و بعد از این هم فراموش نمی شود. بعد از حادثه ۱۹ دیقم این حرکت قمی ها برکت گرفت و به روزهای انقلاب منتهی شد. امام عظیم الشان پیروز مندانه به کشور بازگشت و جمهوری اسلامی که نظام مردم سالار دینی است برپا شد وبه وجود آمد. ۴۳ سال از آن روز می گذرد و این مدت با جهاد و افت و خیز و انواع تحرکات همراه بوده است و این حوادث را باید از آن درس گرفت اما یک ملت زنده فقط به گذشته نگاه نمی کند و به اقتضائات زمان خود و وظیفه ای که بر عهده او است و قدم بعدی که باید چه کند و چشم‌اندازها باید توجه کند.

چاپ مطلب
Print Friendly, PDF & Email
۲۲۱۸
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • اخبار
  • در ارتباط تصویری با مردم قم؛ رهبر انقلاب: محاسبات آمریکایی‌ها همیشه غلط بوده است/ زنده ماندن یاد شهید سلیمانی از دیگر مصادیق اشتباه‌های محاسباتی دشمن است/در مقابل حساسیت‌زدایی از اصول انقلاب باید ایستاد