دریافت مالیات بر عایدی سرمایه، سرمایه‌گذاری مولد را تقویت می‌کند

میثم پیله‌فروش با اشاره به راه‌های جذب سرمایه‌گذار اظهار کرد: اگر به دنبال جذب سرمایه هستیم در مرحله نخست باید راه‌های کسب ثروت و درآمد را شناسایی کنیم؛ در هر جامعه‌ای که راه‌های کسب درآمد بدون تلاش و زحمت در دسترس باشد، هیچ سرمایه‌گذاری نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش تولید تمایلی نخواهد داشت.

وی افزود: یکی از مصادیق کسب درآمد بدون تلاش در کشور، سرمایه گذاری در اموری است که به راحتی و بدون تلاش و پرداخت مالیات، ثروت و درآمد فرد افزایش می یابد؛ برای نمونه فردی علاوه بر مسکن مورد نیاز خود، به دنبال خرید مسکن و فروش آن بعد از افزایش قیمت هاست، از آنجا که مالیاتی به این فعالیت تعلق نمی‌گیرد زمینه کسب سود از دلالی مسکن به شدت فراهم می‌شود.

پیله‌فروش یادآور شد: خرید ارز و سکه و خودرو به قصد سوداگری از دیگر مصادیق این موضوع است،به علاوه در سال‌های گذشته پرداخت سود سپرده بانکی نیز از مصادیق کسب درآمد بدون پرداخت مالیات بود؛ زیرا شبکۀ بانکی بدون اینکه سودی ایجاد کرده باشد به سرمایه‌گذار سود می‌داد و این سود از پرداخت مالیات معاف بود.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: تا زمانی که افزایش درآمد و کسب ثروت از این راه‌ها امکان پذیر باشد انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری وجود نخواهد داشت.

پبله‌فروش اضافه کرد: در دنیا برای سوق‌دادن انگیزه سرمایه‌گذار به سمت سرمایه‌گذاری مولد، کسب درآمد بدون تلاش محدود شده است و راه آن مالیات بر عایدی سرمایه است؛ به عبارتی اگر فردی مازاد بر نیاز خود اقلامی همچون خودرو و مسکن را به منظور فروش با افزایش قیمت نگهداری کند این فرد باید درصد قابل توجهی از این درآمدها را به عنوان مالیات بپردازد .

وی اضافه کرد: با این ابزار کسب درآمد از روش سوداگری و رانت خواری در بسیاری از کشورها مهار شده است و در نتیجه کسی که ثروت و یا دارایی داشته باشد انگیزه‌ای برای پول در آوردن بدون تلاش و کوشش نخواهد داشت.

پبله‌فروش همچنین بیان کرد: برای جذب سرمایه در مرحله نخست باید راه‌های کسب ثروت بدون تلاش را با ابزارهای مالیاتی متوقف کرد و این روش در تمام دنیا شناخته شده است.

پیله‌فروش یادآور شد: کسی که بخواهد در زمینه تولید سرمایه‌گذاری کند باید یک شرایط نسبتا معقولی برای کسب و کار فراهم شده باشد؛ در حال حاضر در کشور با انواع و اقسام مجوزها و محدویت های موجود، فضای کسب و کار  دچار مشکل شده و لازم است این موانع برای تولید کننده‌ها رفع شود تا انگیزه وی برای سرمایه‌گذاری افزایش یابد.

وی در پایان یادآورشد: شرایط مدیریتی در استان لازم است به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران علاقمند به سرمایه گذاری باشند؛ برای نمونه یک خیری برای ساخت یک بیمارستان خیریه از ابتدای سال گذشته موافقت اصولی گرفته اما به دلیل سوء مدیریت حاکم بر استان مجوز تغییرکاربری زمین این پروژه بعد از یک سال و نیم به طور ناقص صادرشده است و با این شکل حمایت طبیعتاً نمی‌توان شاهد سرمایه‌گذاری مفید در استان بود.

چاپ مطلب
۱۵۴۰
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *