جوان گرایی یا جوان فریبی

برنامه نسل امروز با موضوع جوانگرایی یا جوانفریبی به بررسی جایگزینی نیروهای جوان به‌ جای نیروهای سال‌خورده در مسئولیت‌ها پرداخته که با حضور اسدالله بادامچیان، دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی و محسن پیرهادی مدیر مسئول روزنامه رسالت از شبکه پنج سیما پخش شد.

بادامچیان: توجه کشور به جوانان و جوانگرایی باشد

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در این برنامه با بیان اینکه بیانیه گام دوم، مسیر تکامل انقلاب در تشکیل دولت کریمه و جامعه نمونه اسلامی است و این بحث مربوط به مقطع خاصی نیست بلکه موضوع کلان نظام است و مخاطب عمده این بیانیه، جوان‌ها هستند، گفت: باید توجه کشور بیشتر به بخش جوان و جوانگرایی باشد تا پیرگرایی و نسل قبلی.

وی در پاسخ به اینکه اساسا جوانگرایی چه معنایی دارد؟ گفت: از مقام معظم رهبری  که بحث بسیار ارزشمند جوانگرایی را در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مطرح فرمودند متشکریم.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی افزود: جامعه ما یک جامعه زیر ۴۰ سال است. در سال ۵۷، ۳۵ میلیون نفر جمعیت داشتیم که اکنون به ۸۳ میلیون نفر رسیده است. تفاضل این ارقام حدود ۴۸ میلیون نفر می‌شود؛ اگر فرض بگیریم از آن ۳۵ میلیون نفر اول انقلاب حدود ۲۰ میلیون نفر به رحمت الهی پیوستند در حقیقت می‌توان گفت نزدیک به ۸۰ درصد جامعه ما جامعه زیر ۴۰ سال سن بوده و جامعه‌ای جوان داریم.

بادامچیان با بیان اینکه این جامعه می‌خواهد انقلاب اسلامی را که به همت نسل جاری و گذشته ما شکل گرفته است را به سوی تمدن نوین اسلامی، جامعه نمونه اسلامی، یک دولت کریمه اسلامی و یک مجلس مردمی ارزشگرا پیش ببرد گفت: طبعا بخش جوان جامعه باید این کار را انجام دهند.

وی اضافه کرد: با این تفاسیر باید توجه کشور بیشتر به بخش جوان و جوانگرایی باشد تا پیرگرایی و نسل قبلی. اتفاقا نسل جدید را باید بسازیم تا خودش را گسسته و جدای از نسل جاری نبیند.

دبیرکل حزب موتلفه با بیان اینکه باید به پیوند نسل‌ها توجه کنیم و هر چهار نسل را با همدیگر ببینیم، اظهار داشت: همه بندگان خدا هستند و اگر اینها را تفکیک کرده و جداگانه بنگریم غلط است.

بادامچیان گفت: اگر بخواهیم جامعه نمونه اسلامی داشته باشیم باید هرچهار نسل با هم باشند و همه در جهت ارزش‌های الهی و انسانی کار کنند. ما در اسلام به چهار نسل توجه داریم و یادمان باشد که نسل وارث را هم داریم. بنابراین نباید بگوییم که در عاشورا و کربلای زمان و در جبهه‌های دفاع مقدس پیرها حق ندارند وارد شوند.

وی افزود: در جبهه نیز از نوجوان تا پیرمرد حضور داشتند و همگی به انتخاب خود می‌رفتند و نظام اجباری برای به جبهه رفتن نگذاشته بود. با این حال از پیرمرد و پیرزن روستایی در خدمت دفاع مقدس قرار گرفتند. پس اگر شخصی منظورش از جوانگرایی این باشد که افراد پیر را با ارزش‌های فرهنگی بالا کنار بگذاریم غلط است.

دبیرکل حزب موتلفه با بیان اینکه البته این اظهارات به این معنی هم نیست که جوان‌ها را به علت تجربه نیاموختن مورد توجه قرار ندهیم عنوان کرد: توجه داشته باشیم که در جامعه اسلامی «کلکم مسئول و کلکم راع عن رعیه» همه را در برمی گیرد. امام راحل (ره) هم در سال ۴۲ فرمود که سربازانم در گهواره‌ها هستند؛ همان نسلی که بعدها آمدند و در جبهه‌ها جنگیدند.

بادامچیان در پاسخ به اینکه آیا وضعیت کنونی مبنی بر کنار نرفتن مدیران قدیمی از مسند مدیریت و سپردن امور به جوان ها را می پذیرید؟ گفت: اصول درست و پذیرفتنی است اما مشکل در این است که آیا اهل عمل هستیم یا خیر؛ مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به جوان‌ها تاکید می‌کنند.

وی تاکید کرد: گام دوم مسیر تکامل انقلاب در تشکیل دولت کریمه و جامعه نمونه اسلامی است و این بحث مربوط به مقطع خاصی نیست بلکه موضوع کلان نظام است و مخاطب عمده این بیانیه، جوان‌ها هستند.

دبیرکل حزب موتلفه با اشاره به اینکه اگر معتقد باشیم ۶۰، ۷۰ ساله‌ها باید مملکت را اداره کنند و جوان‌ها را کنار بگذارند غلط است، می گوید: اگر هم بگوییم جوان ۲۰ ساله بیاید رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه بشود درست نیست. در قانون کف سنی ۳۰ و ۳۵ سال درنظر گرفته شده و قانون عقلایی است.

بادامچیان اضافه کرد: مهمتر از همه این است که در اداره امور برای ما پیر و جوان مطرح نیست بلکه مهم این است که چه کسی می‌تواند مدیریت کند و اصلح و ارجح کیست؟ نباید حکم کلی بدهیم که پیرها، جوان‌های لایق را کنار گذاشته اند، بلکه در سال های گذشته از جوان های شایسته هم استفاده شده است.

وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) با این مضمون که اگر کسی در جامعه اسلامی خودش را جلو بیاندازد و کار کند اما فردی را افضل از خود ببیند و کنار نرود خائن به خدا، رسول و مسلمین است گفت: اگر هم مدیر پیری، جوان شایسته‌ای را کنار بگذارد خائن است.

دبیرکل حزب موتلفه راهکارهایی را برای جوانگرایی برشمرد و خطاب به پیرهادی مهمان دیگر این برنامه گفت: بخشی از اظهارات آقای پیرهادی حق است و بخشی قابل تشکیک است. اگر شما خودت بعدا مسئول بشوی،  مثلا رئیس دانشگاه بشوی آیا افراد پخته و تجربه آموخته را سرکار نمی‌آوری؟ حالا اگر بین اینها یک ابن سینا و علامه حلی جوان هم پیدا کردی حتما از او استفاده می کنی.

بادامچیان افزود: یک مرتبه فردی به بنده می‌گفت زمانی که اول انقلاب مسئولیت هایی داشتی ۲۰ ساله بودی، چرا حالا یک جوان ۲۰ ساله را جای خودت نمی‌گذاری؟ بنده در آن زمان یک کتابخانه ۷۰۰ جدی داشتم، تحصیلات حوزوی داشتم، عضو ساده بودم که رشد کردم و کم کم بالا آمدم. خب اگر جوان مسلط قوی و خوب داشته باشیم اما رئیس دولت این جوان شایسته لایق را کنار گذاشته و پیری را سرکار آورده خلاف کرده است و مشمول همان خیانت است که پیامبر فرمود.

وی با بیان اینکه در این ۴۰ سال از مدیر جوان تا پیر داشته ایم، یادآورشد: اگر نقدمان را مشخص، با لسان متین و مستدل و منطقی بگوییم جامعه قبول می کند. اما اگر بخواهیم حزبی، جناحی و باندی عمل کرده و قوم و خویش بازی کنیم خائن به خدا، پیامبر و همه مومنین هستیم.

پیرهادی: جوانگرایی تهدید نیست؛ راه حل است

مدیرمسئول روزنامه رسالت و عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران نیز در این برنامه با بیان اینکه هر انسانی حقوقی دارد، مانند حق کارکردن، زندگی کردن، بهره مندی از فرصت‌های مناسب، پیاده‌سازی ایده‌ها و ظهور وبروز خلاقیت‌ها. به عبارتی هر انسانی حق دارد از زندگی خوبی مطابق با استانداردهایی که هر دینی معرفی کرده برخوردار باشد.

مدیرمسئول روزنامه رسالت افزود: البته اشخاص وظایفی هم دارند از جمله اینکه  خوب کار کنند، مهارت کسب کنند و بعد از آنکه فرصتی پیدا و تجربه‌ای را کسب کردند آن را به نسل بعدی منتقل کنند. در این قسمت دچار مشکل هستیم و واقعیت این است که در کشور ما کارنامه خوبی از این حیث وجود ندارد. هرچند در ابتدای انقلاب کارنامه خوبی وجود داشت، اما اکنون اینگونه نیست.

پیرهادی با اشاره به اینکه نتوانستیم فرصت ها و تجارب را بخوبی به نسل‌های بعدی منتقل کنیم، گفت: در اغلب حوزه‌ها کارنامه مناسبی در جوانگرایی نداشتیم. به عنوان مثال خود انقلابیون در اوایل انقلاب و در دوران دفاع مقدس عملکرد خوبی داشتند، اما بعد از آن مسندهای اجرایی را رها نکردند و فرصت‌ها را به جوانترها ندادند.

وی ادامه داد: قانون خوبی به نام منع بکارگیری بازنشستگان تصویب شد اما آنقدر در آن شکاف ایجاد کردند و حکم استثنا قائل شدند و مقام معظم رهبری را به نوعی خرج کردند که منافع خود را تامین کنند. اتفاقی که رخ داد، اتفاق نامبارکی بود. هر وزارتخانه ای برای خودش تعدادی سهمیه گرفت.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت با بیان اینکه در این سهمیه و استثنا گرفتن ها به سمت بدنه کارشناسی هم نرفتند و منحصر به معاونین و مدیران بالادستی دستگاه‌ها بود، اظهار داشت: برای مسئولانی که اگر می‌رفتند هم خللی در امور ایجاد نمی‌شد حکم استثنا گرفتند و آنها در جای خود باقی ماندند.

پیرهادی ادامه داد: اگر فرض بگیریم که جایگزنی برای چنین افرادی نداشتیم به عقیده بنده باز هم نباید فرصت را به آنها میدادند بلکه باید محاکمه‌شان می‌کردند؛ زیرا ۴۰ سال از انقلاب گذشته و این آقایان مسئول چند جوان را مانند خودشان تربیت و آماده پذیرش مسئولیت کرده اند تا بتوانند به جای آنها وزیر و مدیر شوند.

وی خاطرنشان کرد: فردی که ۲۰ سال پیش وزیر بوده باز هم آمده و وزیر شده است که یک علت آن باورهای فرهنگی است که به آن پرداختم؛ هنوز بکارگیری مدیران جوان جا نیافتاده و در بخش خصوصی هم رسوخ کرده است و کسانی که صاحب کسب و کار تولید هستند نیز تجارب را به بخش جوان منتقل نمی کنند. بخش دولتی که دیگر فاجعه است.

مدیرمسئول روزنامه رسالت با بیان اینکه البته بعد از بیانیه گام دوم و موکدات رهبری برای جوانگرایی یکسری اتفاقات خوبی رخ داده است گفت: تاحدودی ترمزها را کشیده‌اند اما هنوز موضوع حل نشده است. پیشکسوت‌ها و بازنشسته‌ها  هنوز دارند کار می‌کنند و جوانترها دارند بازنشسته می‌شوند.

پیرهادی تاکید کرد: البته شایسته سالاری و شایسته گزینی مهم است. پیامبر اکرم (ص) بعد از فتح مکه جوان ۱۹ ساله ای را حاکم مکه کردند، شیوخ به ایشان اعتراض کردند که وی فردی جوان است ولی ایشان فرمودند هرکسی بزرگتر است برتر نیست، بلکه هرکسی برتر است بزرگتر است.

وی با طرح این پرسش که «آیا عدالت است بعد از ۴۰ سال به جوانان امروز فرصت اداره امور را ندهیم؟» گفت: برخی افراد در دوره نوجوانی بنده به عنوان شخصیت قهرمان انقلابی بر مسند امور بوده اند و هیچ وقت کنار نرفته‌اند و هنوز هم دارند کار می کنند.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت با بیان اینکه فرصت بدهیم جوان هم حرف بزند، گفت: بنده به عنوان نماینده نسل جوان که اکنون اینجا نشسته‌ام ۱۲ سال دیگر بازنشسته می‌شوم اما آقایانی که ۵۰ سال پیش قرار بوده بازنشسته شوند هنوز هستند.

پیرهادی ادامه داد: به مزاح گاهی اوقات می گویم برخی از اینها در کشتی نوح بوده اند. البته بعد دیگر موضوع را نباید فراموش کنیم؛ در جواگرایی افراط، من گرایی، قبیله گرایی، تیم گرایی، رانت گروهی و ژن خوب گرایی نکنیم. اینها جوان فریبی است و اگر قرار است این اتفاق بیافتد، همان پیشکسوت‌ها بمانند بهتر است.

وی با تاکید بر اینکه جوانگرایی چارچوب دارد، گفت: باید سامانه‌ای ایجاد و قابلیت‌ها و شاخص‌ها را اعلام کنیم و مردم با فرصت‌های برابر ثبت نام کنند. نه اینکه به اسم جوانگرایی فقط مشاور جوان  بیاوریم.

مدیرمسئول روزنامه رسالت با بیان اینکه یک راهکار برای این موضوع، فرهنگی است و باید جا بیاندازیم که از عدالت بدور است فردی ۴۰، ۵۰ سال مدیریت را رها نکند گفت: راهکار دوم این است که قانون را اجرا کنیم. در فرایند جوانگرایی و انتقال تجربه باید حتما آداب رعایت شود. ما اصلا حق اینکه به پیشکسوت‌ها بی احترامی بشود را نداریم، زیرا برکت از جامعه می‌رود. جوانگرایی یک جاده دوطرفه است. پیشکسوت ما باید خودش امور را واگذار کند و بگوید به نقطه‌ای رسیدم که  کار را به جوان‌ها بسپارم.

پیرهادی با بیان اینکه میانگین سنی دولت در سال ۷۲، ۴۱ سال و میانگین سنی دولت فعلی ۵۷ سال است یعنی از بعد انقلاب دولت ۱۷ سال پیرتر شده است اظهار کرد: همه دولت ها هم اینکار را کرده‌اند و بیشتر پیرها را بر سرکار آورده‌اند. آنچه در واقعیت شاهدیم این است که ما فرصت‌ها را کمتر به جوانان داده اند.

وی با اشاره به اینکه جوان شایسته، تحصیلکرده و توانمند هم داریم، گفت: بنده اصول را هم قبول دارم. اما جوان آشنا به مسائل روز که توان حل مسئله دارند هم وجود دارند، اما برخی به چشم تهدید به این جوان‌ها نگاه می کنند، به عنوان راه حل نگاه نمی‌کنند.

مدیرمسئول روزنامه رسالت ادامه داد: جوانگرایی تهدید نیست، جوانگرایی یک راه حل است. جوانگرایی مسئله نیست، بلکه ضرورت و راه حل است و باید آن را بپذیریم.

پیرهادی خاطرنشان کرد: یکی از نمایندگان مجلس خاطره ای را برای بنده تعریف می کرد و می گفت یک مرتبه از یکی از وزرا سوالی داشتیم و به کمیسیون دعوتش کردیم. ایشان دوبار در آن جلسه خوابش برد. صدایش کردیم که می‌خواهیم از تو دفاع کنیم بلند شو. در این جامعه که مردم اینقدر مشکل دارند، آقای مسئول باید شهر به شهر برود و مشکلات را بشنود و مسئله حل کند. آیا پیرمرد ۷۰ ساله خسته و نشسته می تواند این کار را انجام دهد و انرژی آن را دارد؟

وی با بیان اینکه در همه دولت‌ها افزایش سن وزرا را داشته‌ایم عنوان کرد: برخی چهره‌ها سال هاست کار می کنند. شنیدم که رهبری در یک جلسه خصوصی فرموده‌اند بروید دعا کنید خدا به دلشان بیاندازد که اینها بروند.

مدیرمسئول روزنامه رسالت با اشاره به اینکه باید قانون را درست جرا کنیم و استثنا قائل نباشیم، اظهار داشت: البته این اظهارات قطعا به معنای پیرزدایی نیست؛ باید چراغ را به دست بزرگترها بدهیم تا راه را برای جوان‌ها روشن کنند.

پیرهادی گفت: این جاده دوطرفه است پیشکسوت ما باید داوطلبانه این فرصت را به جوان بدهد و جوان هم باید با احترام برخورد کند. اگر بعد از ۴۰ سال فرصت سازی نکرده باشیم کوتاهی کرده‌ایم.

چاپ مطلب
۱۵۰۱
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *