جمعیت پیشرفت و عدالت به مناسبت صدور بیانیه گام دوم از سوی رهبر انقلاب بیانیه ای پیرامون نقش احزاب در پیاده سازی بیانیه «گام دوم» منتشر کرد

نخستین چله پرشکوه انقلاب گذشت و نسیم خوش عطر و دل انگیز حضور در باغ جان کوی و خیابان وزیدن گرفت و میلیونها ایرانی عاشق گام در گام دوم انقلاب خود نهادند و چله ای نو را آغاز نمودند. چله ای که سرآغاز فصلی نوین از دفتر تمدنی نوین است. این حضور و عشق را به فال نیک می گیریم و سجده شکر به درگاه الهی می ساییم و به داشتن چنین مردمان غیرتمند و آزاده ای مباهات می کنیم.
در طلیعه دومین چله شکوفایی انقلاب اسلامی بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی دریچه ای نو بر دیدگان اهل طریق گشود و دفتر پیشرفت و عدالت را ورقی تازه زد.
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مانیفست تداوم انقلاب از یکسو و آغاز عصر جدید انقلاب اسلامی است. عصری که داعیه ایجاد و گسترش تمدنی نوین داشته و شعار عدالت و پیشرفت را سرلوحه اقدامات خویش قرار داده است.
“جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی” به عنوان جمعیتی برآمده از باور عمیق به توان ملت برای تحقق تمدن ایرانی اسلامی مبتنی بر آموزه های اسلام ناب محمدی (ص) و جهتگیری تعالی جامعه برای نیل به نظام آرمانی مهدوی (عج) و در سایه رهبری مقام معظم رهبری که بخش عمده ای از مطالبات و منویات معظم له در بیانیه گام دوم را در مانیفست نواصولگرایی تبیین و اعلام نموده و بر بازخوانی اسلام اصیل و انقلابی، مشارکت فراگیر آحاد جامعه و مردمسالاری دینی، حضور جوانان و نوگرایی در مواجهه با مسایل کشور تاکید نموده اند با لبیک به این پیام راهبردی رسالت خویش را بازخوانی کارکردها و وظایف خویش و تلاش برای تبیین و هنجارسازی آموزه های عمیق این بیانیه دانسته و از عموم مردم شریف و فرزانه ایران اسلامی و بویژه احزاب، گروه ها و جمعیت های اسلامی و انقلابی دعوت می نماید با پیوستن به پویش نخبگی گام دوم به تبیین و عملیاتی سازی این مانیفست اهتمام ویژه نمایند.
بی شک این بیانیه راهبردی را می توان از زوایای گوناگون مورد توجه قرار داد و به تحلیل و تبیین و ارائه راهکار پرداخت اما از منظر یک جمعیت سیاسی نگاه به آن می تواند دریچه ای نو بر کارکرد احزاب و جریانات سیاسی گشوده افق دید کنشگران سیاسی و اجتماعی را دگرگون سازد.
بر این اساس و مبتنی بر کارکردهای احزاب و گروه های سیاسی و اجتماعی نکاتی چند را یادآور شده و از همگان برای تدوین برنامه های اجرایی لازم دعوت به عمل می آوریم.
بر اساس تعاریف و مختصات علمی می توان برای احزاب کارکردهای چندی برشمرد که بر اساس هر کارکرد لازم است محورهای عملیاتی برآمده از بیانیه گام دوم را در دستور کار تبیین و اجرا قرار داد:

الف) کارکرد آموزش : یکی از کارکردهای هر حزب سیاسی آموزش اعضا و افراد چه در درون حزب و جمعیت و چه در درون جامعه است تا بر اساس آموزه هایی واحد دانش سیاسی جامعه رشد نموده و بینش عمیق بر رویکردهای یکایک افراد حاکم گردد. در این چارچوب می توان محورهای ذیل را برای ارتقای دانش عمومی و تخصصی جامعه مدنظر قرار داد:
آشنایی با مولفه های فساد و فسادستیری و تحقق عدالت
آشنایی جامعه با راهکارهای عملیاتی ایجاد و ارتقای اقتصاد مقاومتی در سطوح خرد و کلان
تبیین شاخص های امنیت سیاسی و روانی جامعه و کمک به ارتقای این شاخص ها
ارائه تبیین ها و تحلیل های واقع بینانه از هویت و تاریخ ملی ایران و آشنایی جامعه با تاریخ گذشته و شرایط امروزین کشور

ب) کارکرد هنجارسازی: بر اساس این کارکرد، احزاب تلاش می کنند تا آحاد مردم نسبت به ارزشهای جامعه واکنش ایجابی داشته و براساس آنها هنجارها و کنش های خود را سامان بخشند. برخی از اقدامات در این چارچوب را می توان بدین شرح عنوان کرد:
تلاش برای ارتقای معنویت و اخلاق سیاسی در درون حزب و تبیین آن برای علاقه مندان
تلاش برای گسترش روحیه مشارکت جمعی
تلاش برای تبیین الگوی صحیح فرهنگ مصرف
تبیین شاخص های سبک زندگی سالم بویژه در عرصه سبک زندگی سیاسی
تلاش برای گسترش فضای امید و تقویت شاخص های امید آفرینی
تبیین فرهنگ مقاومت و منافع ملی حاصل از مقاومت در ابعاد ملی و بین المللی
کمک نرم افزاری و ایده پردازانه به نهادهای اثرگذار بر اجرای ارزشهای فرهنگی و اخلاقی در ابعاد سیاسی و اجتماعی

ج) کارکرد نخبه پروری: یکی دیگر از کارکردهای احزاب نخبه پروری و چهره سازی برای پذیرش مسولیت های کوچک و بزرگ است که زمینه تحقق کار تشکیلاتی و مدیریت سازمانی را فراهم ساخته و مدیران نسل نوین جامعه را آماده خدمت می سازد. در این چارچوب می توان چندین اقدام موثر نمود:
جوانگرایی در مسوولیت ها چه در داخل احزاب و چه در چانه زنی سیاسی برای انتصاب افراد در مناصب سیاسی و اجتماعی و… مبتنی بر شاخص های شایسته سالاری
‌شایسته گزینی در ورود به کارکردهای داخلی احزاب
برنامه محوری در فرایندهای داخلی احزاب و در سطح ملی
آماده سازی جوانان در قالب تیم های فکری و اجرایی برای ساختار مدیریت آینده تمدن نوین ایرانی اسلامی

د) کارکرد ارتباط دولت و ملت: یکی از مهمترین وظایف احزاب و گروهها ایفای نقش رابط و واسط میان دولت و ملت است تا پیام دولت به خوبی برای جامعه تبیین گردد و مطالبات ملت به زبانی عملیاتی به دولت منتقل گردد.برای عملیاتی نمودن بیانیه رهبر معظم انقلاب و گام نهادن در چله دوم انقلاب چند اقدام را می توان پیشنهاد نمود:
مطالبه گری صادقانه از جانب مردم
تدوین سازوکارهای قانونی و موثر نظارت بر عملکردهای دولتمردان
تبیین دستاوردهای نظام برای مردم و آگاه سازی از تلاش پیگیر ارکان نظام برای تحقق مطالبات جامعه
حمایت از توانمندی های دولت و مردم در عرصه های مختلف
ارائه راهکارهای مدیریت بهینه منابع و نظارت بر حسن اجرای آنها
ارائه راهکارهای اصلاح ساختار اقتصادی و بودجه ریزی کشور مبتنی بر نیازهای واقعی جامعه
تقویت تعاملات بین المللی در سطح احزاب منطقه و جهان با رویکرد تقویت عزت ملی
در پایان ضمن تاکید بر آمادگی “جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی” برای گام نهادن در مسیر تمدن سازی و تحقق انقلابی مبتنی بر پیشرفت و عدالت، دست کلیه احزاب، گروه ها، جمعیت ها و آحاد جامعه در راستای تدوین و پیاده سازی برنامه جامع اقدام مشترک برای پی ریزی تمدن نوین ایرانی اسلامی را به گرمی می فشاریم.
جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی
اسفندماه۱۳۹۷

چاپ مطلب
۹۹۷
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • بیانیه ها
  • بیانیه ها
  • جمعیت پیشرفت و عدالت به مناسبت صدور بیانیه گام دوم از سوی رهبر انقلاب بیانیه ای پیرامون نقش احزاب در پیاده سازی بیانیه «گام دوم» منتشر کرد