تبدیل تهدید کرونا به فرصت

یک سال از شروع کرونا در کشورمان می گذرد. پدیده ای که در نگاه اول قطعا شوم است. در این فرصت گفتگویی با دبیر جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی دفتر استان اصفهان داشتیم و از او پرسیدیم این وضعیت چه تاثیری بر فعالیت تشکل آنان داشته است. دکتر مصطفی نباتی نژاد معتقد است در سال گذشته توانستیم در مجموع تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کنیم.

️آقای نباتی نژاد، وضعیت پیش آمده در سال جاری به سبب شیوع کرونا چه تاثیری بر فعالیت های حزب شما داشت؟

طبیعی است که این وضعیت برای همه ملت ما محدودیت هایی به همراه داشت و جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان نیز با وضعیت خاص مواجه شد که بزرگترین محدودیت آن، برچیده شدن جمع های عمومی بود. اما این مطلب فعالیت های این جمعیت نوپا را متوقف نکرد و ما از ابزارهای دیگری برای رسیدن به اهداف خود در هر سه کمیته اقتصادی، فرهنگی و سیاسی استفاده کردیم.

️آیا خود کرونا و وضعیتی که پیش روی جامعه ما قرار داد، مورد توجه جمعیت قرار گرفت؟

البته در همان ابتدای سال ۹۹ مجموعه برنامه های گفتگوی زنده اینستاگرامی با موضوع کرونا برگزار شد که در آن هر مهمانی بنا بر تخصص خود به پدیده کرونا توجه داشت. در این زمینه جمعیت نسبت به سایر تشکل های فرهنگی و سیاسی شهر پیشتاز بود. یکی از ویژگی های این مجموعه برنامه آن بود که به واسط حضور هر ۵ نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی توانستیم دیدگاه های آنان را منتشر کنیم.
همچنین در ماه مبارک رمضان و بنا بر فراخوان عمومی رهبر معظم انقلاب و در راستای ارتقای روحیه مواسات، جمعیت اقدامی اجتماعی در راستای یاری رسانی به محرومین برگزار کرد.

️پس استفاده از برنامه های زنده تصویری در این زمان بیشتر مورد توجه قرار گرفت؟

همین طور است. ویژه برنامه ای به مناسبت درگذشت حجت الاسلام جواد اژه ای با موضوع نخبه پروری برگزار شد.
همچنین در این مدت برخی جلسات شورای مرکزی و کمیته ها و معاونت های اجرایی در شبکه های اجتماعی برگزار شد.
جلسات محتوایی اندیشه سیاسی با حضور برخی اعضای جمعیت نیز در فضای مجازی ادامه یافت.

️این وضعیت لطمه مشخصی هم به فعالیت های شما وارد کرد؟

قطعا. همایش مفصلی به نام «امام اراده» در آبان ماه طراحی شده بود که در آن آیت الله سید ابوالحسن مهدوی و دکتر سعید احدیان، دبیر کل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی سخنران اصلی آن بودند. در نشست های تخصصی آن دکتر علی قاسم زاده، مهندس ابوالفضل قربانی، حجت الاسلام محمدعلی فولادگر و احمد مقیمی قرار بود مطالب خود را پیرامون سه دهه تحول ذیل زعامت مقام معظم رهبری بیان کنند. متاسفانه با اوج گیری کرونا تصمیم گرفتیم که این تجمع را لغو کنیم اما شکر خدا کتاب مجموعه مقالات امام اراده منتشر شد که در آن ۱۴ مقاله پیرامون اراده و تحول در دوران رهبری حضرت آقا نگاشته شده است.

️آیا کرونا به جز محدودیت ها، فرصت های جدیدی پیش روی شما قرار نداد؟

کرونا با تمام تلخی هایش باعث شد که ما به شیوه های دیگری غیر از برگزاری جلسه رو بیاوریم. برای نمونه نظرسنجی «یاریگر شهر خود باشیم»، پویش نظرخواهی نخبگانی در امر انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان بود که نتایج به دست آمده از آن، می تواند در این زمینه ارزشمند باشد.
مورد دیگر برگزاری پویش «یک نسل پرورش» بود که در آن حدود ۲۰۰ نفر از چهره هایی که به نوعی با مرحوم استاد پرورش رابطه و یا نسبتی داشتند در مورد ایشان اظهارنظر کردند. برخی تصور نمی کردند که تا این حد دامنه دار شود و استاد پرورش پس از ۷ سال از رحلتشان همچنان بتوانند تا این حد مورد توجه قرار گیرند.
نمونه مشخص دیگر انتشار کتاب «بیست و دوسالگی» بود که در ۱۰۶ صفحه به روایت عملکرد پنج دوره شورای اسلامی شهر اصفهان می پرداخت. این کتاب ابتدا در میان تاثیرگذاران عرصه شورا وشهرداری توزیع شد و سپس به صورت الکترونیک در فضای مجازی در اختیار عموم قرار گرفت. این اثر که در نوع خود تا کنون مشابه نداشته است، بازخوردهای جالب و بعضا متفاوتی را به دنبال داشته است که انتشار این بازتاب ها در کانالی به نام بیست و دو سالگی در پیام رسان ایتا همچنان ادامه داد.
حرکت جالب دیگر پویش پرچم بوده که در آن در چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی به برخی شخصیت های مطرح و نخبگان جوان در عرصه های گوناگون از جانب جمعیت پرچم جمهوری اسلامی ایران اهدا شد.

️دوست دارم شخصا بدانم که پشتوانه مالی کارهای شما چه بوده است؟

همان حق عضویت های ماهیانه اعضای شورای مرکزی. شاید باورتان نشود که تمامی این کارها حاصل همین مشارکت ۲۱ عضو شورا است و ریالی ما تا این لحظه برای این اقدامات از شخصیت های اصفهان و یا دفتر مرکزی حزب در تهران دریافت نکرده ایم.

چاپ مطلب
۱۸۳۰
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *