عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت:
بازنگری و تغییر نگرش به نفع بدنه اصولگرایی است

در جریان‌شناسی تحولات سیاسی کشور می‌توان به دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب توجه کرد، جریان‌هایی که در دو دهه اخیر در انتخابات‌های متعدد با یکدیگر رقابت داشته و سعی کردند با توجه به گفتمان سیاسی خاصی، جامعه را جذب خود کنند.

 در این بین در چند انتخابات اخیر اصلاح‌طلبان توانسته‌اند با ایجاد دوقطبی‌های کاذب به ویژه  در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی، اصولگرایان را در قطب مخالف و منفی قرار دهند و با همین روش در کسب قدرت در قوای مختلف موفق عمل کنند. بر همین اساس برخی از شخصیت‌ها و گروه‌های اصولگرا برای ارائه زاویه دید روشن‌تری از اصولگرایی به جامعه، پیشنهاد تغییرات ساختاری در این جریان را  دادند و تا به امروز نیز این بازتعریف‌ها در مرحله رفت و برگشت میان اصولگرایان جهت تعیین مصادیق جدید در جریان بوده است.

در همین زمینه حسین قربانزاده عضو جبهه پیشرفت و عدالت و فعال سیاسی در گفت‌وگو مشروح  با خبرنگار حوزه احزاب تسنیم، با تاکید بر اهمیت آسیب شناسی عملکردی جریان‌های سیاسی کشور گفت: طبیعتا تحولات سیاسی داخلی در سال‌های گذشته ایجاب می‌کند، مسائل از منظر متفاوتی مورد بررسی و توجه قرار داده شود.

وی افزود: مسئله مورد نیاز دو جریان سیاسی اصلی کشور آسیب‌شناسی شیوه‌های رفتاری و عملکردی آنهاست؛ اما در رابطه با جریان اصولگرا باید گفت این جریان بعد از پایان یافتن جنگ تحمیلی در حوزه رقابت سیاسی با حوادثی مواجه بوده که گاهی موفق و گاهی نیز ناموفق بوده است. مسلما آسیب‌شناسی افق‌های پیش رو منجر به پیشرفت و کاهش نقاط ضعف در موارد گوناگون می‌شود که مصادیق آن به نحو روشنی خود را در رقابت‌های انتخاباتی نشان می‌دهد.

به گفته قربانزاده، بی‌شک جریان اصولگرایی نیازمند تغییر نگرش است. به این معنا که شاخصین و تاثیرگذاران این جریان باید در نگرش‌های خود تغییراتی ایجاد کنند. بدیهی است اگر این تغییر نگرش در سطح کلان و اساسی ایجاد شود در سایر موارد کوچک شاهد رفع مشکلات و مسائل پیشروی اصولگرایان خواهیم بود چرا که مشکلات کوچک و بزرگ پشت سر هم به جریان اصولگرا تحمیل می‌شود؛ از این رو باید مانع افزایش آفت‌ها در مصادیق مختلف بر روی جریان اصولگرا بود.

هدف جریان اصولگرایی نباید دستیابی به پیروزی‌های مقطعی در انتخابات‌ها باشد

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت گفت: اگر جریان اصولگرا با آفت‌ها برخورد سطحی داشته باشد یعنی همانند بیماری که مبتلا به درد مزمنی است اما درد خود را تنها به واسطه مصرف قرص مسکن تسکین می‌دهد رفتار کند, این درد شاید به صورت موقتی ساکت شود اما درمان نشده و روز به روز بر دامنه آن افزوده می‌شود, از این رو نتیجه موقتی است که فایده‌ای برای فرد به دنبال ندارد.

وی ادامه داد: مثلا می‌توان گفت در انتخابات آینده اصولگرایان صاحب بیشترین کرسی در مجلس شورای اسلامی شوند حال این سوال مطرح می‌شود که آیا به دست آوردن اکثریت کرسی‌های مجلس به منزله انجام آسیب شناسی است و جریان اصولگرا  دچار تحول شده و حرکت رو به جلویی را آغاز کرده است؟ آیا پیروزی در انتخابات آتی مجلس گواه چنین موضوعی است که جریان اصولگرا تجدید بنا داشته است؟ بنده معقتدم حتی اگر رای حداکثری را در انتخابات مجلس شورای اسلامی آتی به دست آوریم اما همچنان در نگرش‌هایمان تغییری ایجاد نکرده باشیم و پایش و پیرایشی را مورد توجه قرار نداده باشیم نتیجه به دست آمده مقطعی و زودگذر خواهد بود و مسلما یک بار دیگر به صورت سخت‌تری در مقطع دیگری گرفتار خواهیم شد.

قربانزاده با تاکید بر پررنگ دیدن نقش مردم و پاسخگویی به مطالبات آنها از سوی جریان اصولگرا خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که جریان اصولگرایی باید بدان توجه ویژه‌ای داشته باشد، ارتباط با قاطبه مردم است، چرا که متاسفانه نسبت جریان اصولگرایی با قاطبه و عموم مردم نسبت درستی نیست؛ به نحوی که مصادیق این مساله در موضوعات مختلف مشهود است.

وی افزود: در صورتی که این رابطه ترمیم نشود و در بزرگان اصولگرا تغییر نگرشی ایجاد نشود، اصولگرایان همچنان در آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهند شد و چرخ سیاست‌ورزی جریان اصولگرا  لنگ خواهد زد. یکی از مصادیق برقراری ارتباط با مردم توجه به مطالبات اجتماعی و اقتصادی روشنی است که مردم خواهان پاسخگویی به آن هستند. مشخص است اگر پاسخگویی به مطالبات یاد شده صرفا در حد کلی‌گویی، سخنرانی، بیان و لقلقه زبان باشد اما اصلی‌ترین دغدغه بزرگان جریان اصولگرا موضوعات سیاسی باشد و به  دردهای مردم توجهی صورت نگیرد، جریان اصولگرا مورد حمایت و توجه مردم قرار نمی‌گیرد.

 شخصیت‌های اصولگرا به آلام مردم در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی توجه ویژه داشته باشند

قربانزاده گفت: اگر شاخصین و شخصیت‌های جریان اصولگرایی توجه ویژه‌ای به آلام مردم در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی داشته باشند مسلما مردم احساس می‌کنند که رهبران جریان اصولگرا در میان آنها هستند و در حد بضاعت و توان خود مطالبات را پیگیری می‌کنند به نحوی که این مطالبات دغدغه روزانه آنهاست مسلما با این جریان همراه و همنوا خواهند شد البته به شرطی که پرداختن به دغدغه مردم به صورت ساعتی، مقطعی و نمایشی نباشد.

این عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت خاطر نشان کرد: بی‌شک دست‌یابی به چنین جایگاهی نیازمند تغییر نگرش ریشه‌ای در بزرگان اصولگرایی است به این نحو که مردم کاملا احساس کنند که مدعیان این جریان همه حیات خود را وقف خدمت به مردم کرده نه اینکه در مقطعی مثلا در رقابت‌های انتخاباتی و برای اینکه در فضای رسانه‌ای شوند به مردم روی کنند. مردم حقیقت یا عدم حقیقت رفتارها را به خوبی احساس می‌کنند، بنابراین اینگونه نیست که تصور شود اگر دوره‌ای خود را به صورت مقطعی در خدمت مردم نشان دهیم مردم باور می‌کنند.

وی افزود: بی شک سلول‌های افکار عمومی  از آگاهی بالایی برخوردار است که چه کسی یا کسانی به صورت مستمر مطالبات آنها را پیگیری می‌کنند و چه کسانی در بین آنها زندگی کرده و درد آنها را احساس می‌کنند. اعتراضات اقتصادی مردم در دی ماه سال گذشته در عرصه اجتماع نشان داد اقشار مختلفی از مردم نیازمند توجه و رسیدگی‌های ویژه هستند. پاسخگویی به مطالبات به حق مردم موضوع روشنی است که  اگر جریان اصولگرایی خواهان ترمیم رابطه خود با مردم است باید به این حوزه به صورت قابل توجهی ورود پیدا کند و با تغییر نگرش به سمتی حرکت کند که بتواند به عنوان یک جریان سیاسی فعال پاسخگوی اولویت های اجتماعی و دغدغه های اقتصادی مردم باشد.

رهبر معظم انقلاب، رهبر کلیت نظام و تمامی گروه‌های سیاسی فعال در کشور است

قربانزاده در انتقاد از اشاعه دیدگاه غلط در میان اصولگرایان گفت: سرفصل دوم که اتفاقا موضوع مهمی است و آسیب شناسی و تغییر رویکرد در آن بسیار مهم و الزامی است نسبت این جریان با شخص رهبر معظم انقلاب اسلامی است. متاسفانه برخی رفتارها منجر به جا افتادن برداشت غلطی شده مبنی بر اینکه رهبر معظم انقلاب فقط رهبر جریان اصولگرایی است و توجه و عنایت ایشان فقط به این جریان است و راهبردها و رویکردهای خود را تنها خطاب به این جریان عنوان می‌کنند, به نحوی که برای برخی باور شده که رهبر معظم انقلاب اسلامی دبیر کل جریان اصولگراست و همانند دبیر حزبی عمل می‌کند از این رو توقع دارند که رهبر فرزانه انقلاب تنها برای خوشایند این جریان  سخن بگویند و رهنمود داشته باشند. متاسفانه این نگرش تا بدنه و بخشی از افرادی که جان فدای این جریان هستند رسوخ کرده غافل از اینکه توسعه چنین دیدگاهی آسیب بزرگی به ساختار نظام جمهوری اسلامی وارد می‌کند و  شان و جایگاه والای رهبر فرزانه انقلاب را زیر سؤال می‌برد.

قربانزاده با بیان اینکه بی شک مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب, رهبر کلیت نظام و سپهر حمایت هدایت ایشان همه کشور را در برمی‌گیرد، تصریح کرد:  نمی‌توان هیچ ساحتی را از این موارد استثنا کرد و نباید ایشان را به صورت انحصاری به یک جریان اختصاص داد که گویی حمایت و هدایت رهبر صرفا این جریان را در بر می‌گیرد. طبیعتا عدم فهم چنین موضوع مهمی منجر به سردرگمی جریان سیاسی مقابل می‌شود. مسلما اگر این نکته اینگونه تلقین شود این نگرش به صورت سلسله مراتبی به سطحی می‌رسد که افرادی که در کف این جامعه به عنوان حزب اللهی و جریان انقلابی معتمد و دلسوز شناخته می شوند این‌گونه احساس می‌کنند که در جریانی حضور دارند که کلیت آن توسط رهبر معظم انقلاب هدایت می‌شود.

در صورت عدم آسیب شناسی مشکلات گذشته، نتایج انتخابات‌های اخیر تکرار می‌شود

حسین قربانزاده با تاکید بر اهتمام به موضوع آسیب شناسی جریان اصولگرا در موضوع انتخابات یادآور شد: موضوع دیگری که باید مورد توجه شخصیت‌های اصولگرا قرار بگیرد آسیب شناسی مشی و نوع رویکرد سیاست ورزی جریان اصولگرا در موارد انتخاباتی است. تغییر نگرش در سازوکارهای سیاسی که در دو سه انتخابات اخیر اتفاق افتاده  متاسفانه نتیجه مطلوبی برای این جریان در انتخابات ریاست جمهوری, مجلس شورای اسلامی و در شهر تهران، در شورای اسلامی شهر نداشته است. هر چند عده‌ای معتقدند دلیل این مساله رویکرد و اقبال جامعه به سمت جریان اصلاح طلب بوده و این اقبال لزوما به معنای ایراد داشتن ما نیست.

وی افزود: به هر حال می‌توان اینگونه عنوان نمود که فضای حاکم بر جامعه و نوع تبلیغات کمپین سیاسی و هیجاناتی که درهفته‌های آخر انتخابات اتفاق افتاده منجر به رقم زدن چنین موقعیتی شده، بنابراین ما مسیر اشتباهی را پشت سر نگذاشته‌ایم که نسب به آن نادم یا از آن پشیمان باشیم. این عده براین تاکید می‌کنند که به هر حال در دوره دیگری جامعه به سمت ما اقبال نشان می‌دهد. بنده با این نظر مخالفم و معتقدم اگر قائل به آسیب شناسی نباشیم و در رویکردهای انتخاباتی همان شیوه‌های قدیم را تکرار کنیم نتیجه‌ای بهتر از نتایج قبلی نخواهیم گرفت. اگر افراد احساس نکنند مسیرشان به این آسیب شناسی نیاز دارد و سازوکار سیاسی‌شان نیاز به بازنگری ندارد حتما شاهد تکرار نتایج گذشته خواهند بود.

ابزارهای تکنولوژی و فناوری روز به روز بر تنگ‌تر شدن دایره رقابت‌های انتخاباتی می افزاید

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت  در پایان گفت: صحبت‌ها و اظهار نظرهای جوانان فعال اصولگرا و انقلابی در محافل گوناگون بیانگر دغدغه مشترکی است که نشان از نقد و اعتراض به فرآیند خروجی و ارائه فهرست و لیست‌های انتخاباتی دارند. این جوانان معتقدند بخشی از مشکلات با نگاه سنتی حاکم بر جریان اصولگرا که از دهه‌های گذشته به ارث گذاشته شده در ارتباط است. به هر حال مشی سیاسی بزرگان اصولگرا در دوره‌ای پاسخگوی نیازها بوده به نحوی که دوره‌ای رئیس‌جمهور بدون هیچ رقابت سیاسی ۹۰ درصد رای را از آن خود کرده است.

وی افزود: در دوره جدید و در انتخابات پیش رو در سال ۱۴۰۰ مردم با آگاهی بیشتری رای می‌دهند و ابزارهای تکنولوژی و فناوری روز به روز بر تنگ‌تر شدن دایره رقابت‌ها می افزاید. طبیعتا دراین حوزه ابزار رسانه در حوزه عملیات روانی به شیوه‌های مختلف بهره برداری خواهد کرد. بنابراین نمی‌توان با توسل به شیوه سه دهه پیش وارد رقابت‌های انتخاباتی شد از این رو اصلاح و تغییر نگرش ضرروی است. بی‌شک بازنگری و تغییر نگرش موضوعی است که به نفع بدنه اصولگرایی خواهد بود و گفتمان نواصولگرایی می‌تواند در کلیت به نفع مردم و کشور مسیرهای پیش روی اصولگرایان را روشن کند.

چاپ مطلب
Print Friendly, PDF & Email
۳۹۵
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *