امانی عضو شورای شهر تهران: مسئولان در بحث آلودگی هوا مسئولیت را به یکدیگر پاس میدهند

امانی در جریان ارائه گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا در صحن شورا با اشاره به اینکه گزارش دردی از مشکلات مردم را دوا نخواهد کرد، افزود: مسوولان بار مسئولیت را گردن یکدیگر می‌اندازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران  بعد از ارائه گزارش محمد مهدی میرزایی قمی، سرپرست  شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران درباره آلودگی هوای پایتخت، گفت: توقع داشتیم به دلیل اهمیت این بحث و جنجالی که در ۴۸ ساعت گذشته علیه شهرداری و شورا رخ داد امروز یا آقای شهردار یا معاون حمل و نقل می آمدند، هم به افکار عمومی احترام می‌گذاشتند و هم با حضورشان اهمیت موضوع را نشان می‌دادند که  مردم فکر نکنند این اتفاق که به تنفس، حیات و سلامت مردم ارتباط دارد برای شورای شهر و شهرداری مهم نیست. من هم قبول دارم و می دانم حداقل آلایندگی و آلودگی ۴۸ ساعت گذشته هیچ ارتباطی به شهرداری تهران ندارد و سرچشمه‌اش کشورهای غربی ایران بود. مسئولیت آلایندگی و مقابله با آلودگی هوا در تهران که مربوط به آلایندگی های داخلی هم هست با شهرداری تهران نیست اما شهردار تهران گفته مبارزه با آلایندگی هوا در تهران به من تفویض شده است و برای این کار قرارگاه تشکیل دادم.
او ادامه داد: مردم هم نمی‌توانند تشخیص دهند که قرار است این قرارگاه در مورد آلایندگی های ناشی از ذرات داخلی و خودروها و آلودگی های داخلی تصمیم بگیرد و یا هر وقت به دلیل ریزگردهای وارد شده به کشور هوای تهران آلوده شد؟ این وظیفه به عهده شهرداری است یا دولت؟ مردم شهرداری و دولت را یکی می‌بینند و برایشان مهم نیست که کمیته آلودگی اضطرار را باید استانداری تشکیل دهد و یا کمیته مقابله با آلودگی هوای داخلی را بایستی شهرداری تشکیل دهد و حق هم دارند که این موضوعات را از ما قبول نکنند.
امانی تاکید کرد: در بحث مربوط به آلودگی هوا مسئولیت دادن کافی نیست و اختیار دادن اهمیت دارد. دولت در آستانه همین ایام مصوبه قبلی خودش را که قرار بود از اول امسال موتورسیکلت‌ها و برخی از خودروهای داخلی شماره‌گذاری نشوند را سه سال عقب انداخت. آقای زاکانی به عنوان فرمانده قرارگاه مقابله با آلودگی هوا در شهر تهران نمی‌تواند این مصوبه هیئت وزیران را لغو کند و نمی تواند به وزارت صمت بگوید که حق ندارند به شرکت هایشان بگویند موتور تولید کنند. مسئولیت قبول کردن کافی نیست و اختیار داشتن و ابزار اجرای مسئولیت مهم است.
این عضو شورا اضافه کرد: گزارش خیلی خوبی بود اما این چیزها برای مردم مهم نیست و مردم می‌ویند چرا دیروز تهران تعطیل نشد؟! در قانون حالت اضطرار آمده که اگر میزان ذرات بیش از ۲۰۰ باشد باید همه ادارات غیر از سازمان های امدادی تعطیل شود. شاخص کیفیت هوای تهران تا ۴۸۰ و دو برابر حد مجاز آمد اما تهران تعطیل نشد. این توضیحات به ابهام مردم بیشتر اضافه می کند و می شود آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی. وزیر کشور، رئیس سازمان محیط زیست و شهرداری تهران مسئول هستند ولی هر یک این مسئولیت را به زمین دیگری پاس می‌دهند و مردم هم سردرگم‌اند و از ما نمی‌پذیرند. مردم به ما بد و بی راه های زیادی گفتند، به همگی حق می‌دهم و عذرخواهی می‌کنم.
چاپ مطلب
Print Friendly, PDF & Email
۲۲۹۵
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • اخبار
  • امانی عضو شورای شهر تهران: مسئولان در بحث آلودگی هوا مسئولیت را به یکدیگر پاس میدهند